Ochrona sokołów wędrownych

Sokoły wędrowne w PGE Energia Ciepła

Sokoły wędrowne zagnieździły się jak dotąd na czterech kominach należących do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – w Gdyni, Lublinie Wrotków i Toruniu, gdzie życie ptaków można obserwować on-line oraz w Gdańsku. 
Spółka już od ponad 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które zajmuje się odnowieniem gatunku sokoła wędrownego w Polsce. Przez te lata z gniazd usytuowanych na kominach elektrociepłowni PGE Energia Ciepła wyfrunęło 69 młodych sokołów. Wszystkie ptaki są obrączkowane przez ornitologów ze Stowarzyszenia.
W Toruniu miejsce gniazdowania sokołów na nieczynnym kominie wskazuje mural sokoła, który został wykonany w listopadzie 2021 r. na wysokości gniazda. Zdjęcie muralu sokoła, wykonane przez Karola Wielkanowskiego, pracownika PGE Toruń, znajdzie się w podręczniku języka polskiego dla liceów i techników, który zostanie wydany przez WSiP. Mural sokoła będzie ilustracją do noweli Boccaccia pt. Sokół. Toruński mural nie tylko wskazuje miejsce gniazdowania sokołów, ale jest również podkreśleniem zielonej transformacji, którą przeszła PGE Toruń zmieniając technologię produkcji energii z węglowej na gazową.  
 
 

Ochrona sokołów wędrownych

Sokół wędrowny to gatunek średniego ptaka drapieżnego, których żyje w Polsce zaledwie kilkadziesiąt par i są one objęte ochroną gatunkową ścisłą. Sokoły wędrowne, które zajmują gniazda na kominach elektrociepłowni w Gdyni, Toruniu i Lublinie można obserwować on-line na www.peregrinus.pl.


Czy wiesz, że...

  • Sokół wędrowny to najszybszy ptak na świecie? Poluje on na inne ptaki wyłącznie w locie, spadając na nie jak pocisk z prędkością nawet 360 km/h.
  • Rozmiary sokoła zbliżone są do rozmiarów wrony? Długość ciała samca wynosi ok. 41 cm, rozpiętość skrzydeł – 95 cm. Samice są nieco większe, długość ich ciała wynosi ok. 50 cm, a rozpiętość skrzydeł 115 cm. Samce ważą ok 0,7 kg, a samice ok. 1,3 kg. Samica i samiec nie różnią się ubarwieniem.
  • Sokół wędrowny wcale nie jest „wędrowny”? Dorosłe ptaki przez cały rok przebywają w okolicach swojego rewiru lęgowego. To przeważnie ptaki młode podejmują wędrówki.
  • Sokoły wędrowne w Polsce są objęte ochroną gatunkową ścisłą? W latach 60-tych ubiegłego wieku ptakom tym groziło całkowite wyginięcie z powodu stosowania dużej ilości pestycydów w rolnictwie. Dzięki polskim sokolnikom gatunek ten od lat 90-tych odradza się i dzisiaj w Polsce żyje kilkadziesiąt par tych ptaków.
  • Życie sokołów wędrownych, które mają swoje gniazda na kominach elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, można obserwować on-line?

 

Obserwuj na bieżąco życie sokołów wędrownych:

Zobacz jak mieszkają  Bryza i Bosman  w Gdyni

 

 

Zobacz jak mieszkają  Katarzynka i Piernik  w Toruniu

 

Zobacz jak mieszkają  Wrotka i Łupek  w Lublinie Wrotków