Ciepło bez tajemnic - podcast
Czym różni się niska emisja od smogu? Dlaczego wykorzystuje się odpady jako paliwo do produkcji ciepła? Jak odczytywać dane zawarte na fakturze za ciepło? Jakie innowacje technologiczne wprowadzane są w ciepłownictwie? Wysłuchaj podcastu Ciepło bez tajemnic i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania w ciepłownictwie.
Odcinek 1: Ciepło bez tajemnic
Czym różni się MW od MW termicznego, a czym jest GW i kiedy stosujemy te jednostki miary? Czym jest kogeneracja i co różni ją od trigeneracji? W jaki sposób ciepło transportowane jest przez dziesiątki kilometrów? Z wyjaśnieniem tych zagadnień zmierzyli się eksperci w pierwszym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła.
Odcinek 2: Każdy może zadbać o czyste powietrze
Dlaczego niska emisja jest zła, a źródła niskoemisyjne są pożądane? Czy niska emisja jest tym samym co smog? Czy spalanie odpadów może być ekologiczne? Co sprawia, że w elektrociepłowni kotły są niskoemisyjne? M.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci w drugim odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”
Odcinek 3: Czy spalanie odpadów może być ekologiczne?
W nowym, trzecim odcinku podcastów z serii „Ciepło bez tajemnic”, eksperci z PGE Energia Ciepła z Grupy PGE poruszają temat niskiej emisji, omawiając również kwestię funkcjonowania Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła.
Odcinek 4: Elektrociepłownie przyjazne środowisku
Dlaczego niska emisja jest zła, a źródła niskoemisyjne są pożądane? Czy niska emisja jest tym samym co smog? Czy spalanie odpadów może być ekologiczne? Co sprawia, że w elektrociepłowni kotły są niskoemisyjne? M.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci w drugim odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”
Odcinek 5: Jakie ogrzewanie dla domu?
Jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu? Kto może skorzystać z ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej? Jak pozyskać fundusze do zmiany ogrzewania i w jaki sposób zapewnić efektywność energetyczną? M.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci w kolejnym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła
Odcinek 6: Elektrociepłownie - to pewność dostaw ciepła przez cały rok
Elektrociepłownie pracują tylko w czasie chłodów, czy również wtedy, gdy są upały? Co zrobić, aby korzystać z ciepła przez cały rok? O ile wzrosną nasze rachunki, jeśli przez okrągłe 12 miesięcy będziemy korzystać z ciepła sieciowego? Kto decyduje o tym, czy grzejniki w domu grzeją? Jak wygląda „pogodynka” w ciepłownictwie? Na takie pytania odpowiedzą eksperci w szóstym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”.
Odcinek 7: Rachunek bez tajemnic
Czy całkowite zamykanie zaworów grzejników jest sposobem na oszczędność? Jak my sami wpływamy na wysokość rachunków za ciepło? W kolejnym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic” eksperci PGE Toruń należącej do PGE Energia Ciepła wyjaśniają, jak rozliczane jest ciepło oraz zdradzają, co zrobić, by płacić za nie jak najmniej.
Odcinek 8: System ciepłowniczy bez tajemnic, cz. I - wytwarzanie
Ciepłownictwo wprowadza coraz to nowe innowacje, wykorzystując np. turbiny samolotowe! Na dodatek okazuje się, że w niektórych elektrociepłowniach możliwa jest zamiana ciepła na chłód, co jest alternatywą dla klimatyzacji. Jakie tajemnice kryje system ciepłowniczy?
Odcinek 9: System ciepłowniczy bez tajemnic, cz. II - dystrybucja
Czym jest system ciepłowniczy i jak to się dzieje, że wszyscy, bez względu na odległość od elektrociepłowni mamy w domach wodę o podobnej temperaturze? A co w przypadku awarii sieci? I co oznacza zielona woda w kranie?
Odcinek 10: Zawód energetyk bez tajemnic
Ciekawe zajęcia, szansa na stypendium, dobrze płatna, pewna praca w zawodzie... Korzyści wynikających z nauki w technikum na kierunku technik energetyk można wymieniać naprawdę dużo. Czy młodzi ludzie są zainteresowani pracą w elektrociepłowni? I w jaki sposób są do tego przygotowywani?