Odcinek 10: Zawód energetyk bez tajemnic
Ciekawe zajęcia, szansa na stypendium, dobrze płatna, pewna praca w zawodzie... Korzyści wynikających z nauki w technikum na kierunku technik energetyk można wymieniać naprawdę dużo. Czy młodzi ludzie są zainteresowani pracą w elektrociepłowni? I w jaki sposób są do tego przygotowywani? Opowiadają eksperci zaproszeni przez PGE Energia Ciepła.
Ciekawe zajęcia, szansa na stypendium, dobrze płatna, pewna praca w zawodzie... Korzyści wynikających z nauki w technikum na kierunku technik energetyk można wymieniać naprawdę dużo. Czy młodzi ludzie są zainteresowani pracą w elektrociepłowni? I w jaki sposób są do tego przygotowywani? Opowiadają eksperci zaproszeni przez PGE Energia Ciepła.
Zawód energetyka czy ciepłownika ma różne oblicza. Od operatora bloku energetycznego monitorującego jego pracę, po Dyżurnego Inżyniera Ruchu odpowiedzialnego za prowadzenie procesów produkcyjnych w elektrociepłowni, współpracującego z ludźmi odpowiedzialnymi na danej zmianie za produkcję ciepła i energii elektrycznej, aż po zarządzanie wieloma sytuacjami bardziej lub mniej przewidywalnymi w danym dniu.Zawsze będziemy potrzebni – mówi Emil Chmura, operator w PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże - mając 16 lat pomyślałem, że energetyka to kierunek przyszłościowy, energia jest niezbędna do funkcjonowania życia, gospodarki, ewoluuje sposób jej wytwarzania. Praca zatem jest odpowiedzialna, ale i bardzo ciekawa.
Umiejętności i wiedzy potrzebnych do pracy w branży energetycznej nie zdobędzie się w każdym technikum czy szkole zawodowej. Na Pomorzu energetyków kształci praktycznie tylko jeden zespół szkół – Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku. Można zatem powiedzieć, że energetyk, ciepłownik czy elektrociepłownik to elitarne zajęcie.
Duży popyt na fachowców w branży napędza podaż. Do nauki na kierunkach technicznych nie brak chętnych, a zapotrzebowanie na ich absolwentów jest jeszcze większe. Elektrociepłownie zapewniają ciekawą i dobrze płatną, choć odpowiedzialną, pracę.
Nauka w szkole technicznej. Dlaczego warto?
Jak twierdzi Stanisław Jodko, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim, niezależnie od kierunku reprezentowanego przez daną szkołę, popyt na dobrego fachowca w branży technicznej jest bardzo duży, a fachowcy cenieni. Choć jeszcze kilka, kilkanaście lat temu preferowano wykształcenie ogólne, obecnie rozwój przemysłu spowodował wzrost zapotrzebowania na kadrę techniczną, w szczególności związaną z elektrycznością.Niegdyś technik energetyk miał za zadanie wytworzyć i przesłać energię elektryczną. Jednak, co warte podkreślenia, w ramach tego zawodu istnieje druga specjalizacja - wytworzenie i przesył energii cieplnej. Specjalista powinien wiedzieć, skąd taka energia pochodzi i w jaki sposób ją wytworzyć.
Młodzi chcą pracować w elektrociepłowniPraca w elektrociepłowni to dla wielu uczniów technikum część rodzinnej tradycji. Jak zauważa dyrektor Stanisław Jodko, nazwiska w dzienniku nie raz na przestrzeni lat się powielają. Znane są przypadki, gdy w szkole uczył się dziadek i ojciec, a teraz syn. Wszyscy wybrali pracę w tym samym miejscu - właśnie w elektrociepłowni.W założeniu absolwenci technikum już po zakończeniu szkoły są przygotowani do pracy w zawodzie. Potwierdzeniem ich umiejętności jest zdanie dwóch kwalifikacji - z eksploatacji instalacji urządzeń do wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej i z eksploatacji instalacji urządzeń do wytwarzania i przesyłania energii cieplnej. Takie dwie kwalifikacje dają możliwość uzyskania dyplomu w danym zawodzie, co uprawnia do pracy na terenie całej Unii Europejskiej.
PGE Energia Ciepła wspiera młodych. Program "Energetyczna Kariera"Energetyczna Kariera to projekt PGE Energia Ciepła prowadzony we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach, w których zlokalizowane są aktywa spółki. W pierwszej kolejności zakłada umożliwienie uczniowi naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże. Ścisła współpraca ze szkołami umożliwi dopasowanie programów kształcenia do rynkowych potrzeb branży ciepłowniczej. Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie PGE Energia Ciepła.15 czerwca br. uczniowie klas 2 i 3 ze szkół technicznych z całej Polski, z którymi PGE Energia Ciepła, współpracuje w ramach programu Energetyczna Kariera, zmierzyli się drużynowo w teście online z wiedzy o energii i ekologii. Wygrali go uczniowie z gorzowskiej szkoły.Według dyrektora Jodko sukces jest wynikiem ścisłego związku pomiędzy teorią a praktyką, czyli współpracy szkoły z gorzowską elektrociepłownią. Część przedmiotów zawodowych, jak podstawy przesyłania energii cieplnej, jest nauczana przez nauczycieli szkolnych, a część jest realizowana w zakładzie elektrociepłowni. Dzięki takim lekcjom praktycznym, ponadto prowadzonym w małych grupach, uczniowie mają szansę, by osobiście dotknąć i zobaczyć to, czego uczą się z książek. Praktyka przekłada się na wyniki egzaminów.