Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko

Porada nr 1:

 • Dostosuj temperaturę pory dnia i rodzaju pomieszczeń
  Optymalna temperatura w pomieszczeniach to średnio 20 stopni C, ale zależy od pomieszczeń np. w kuchni wystarczy 18 stopni C (gdy gotujemy mamy dodatkowe źródło ciepła), w sypialni na noc 18 stopni C. W nocy potrzebujemy niższej temperatury, niż za dnia – stąd przed pójściem spać warto przesunąć termostat na niższy poziom (I-II).

Pamiętaj!

 • Termostat na poziomie I oznacza 16 oC,
  II poziom: 18 oC,
  III poziom: 20 oC,
  IV poziom: 22 oC,
  V poziom: 24 oC.

 

Porada nr 2:

 • Kontroluj ciepło – wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie Kontroluj ogrzewanie korzystając z zamontowanych na grzejnikach termostatów. Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie, ale nie wyłączaj go całkowicie - przesuń termostat na poziom I-II.  

 

Porada nr 3:

 • Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem.

 

Porada nr 4:

 • Prawidłowo wietrz pomieszczenie Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty przy grzejnikach. Gdy poczujesz powiew świeżego powietrza w pokoju zamknij okno. Zimne powietrze szybko się ogrzeje. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i po otwarciu okna opadnie na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i odkręć termostat.

 

Porada nr 5:

 • Korzystaj z energii słonecznej w ciągu dnia, a na noc zasłaniaj okna Jeśli Twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu nie zasłaniaj okien w mieszkaniu w ciągu dnia. W naturalny sposób ogrzejesz mieszkanie. Na noc używaj żaluzji, zasłon lub okiennic, dzięki którym zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.​​​​​
 • Pamiętaj!  Obniżenie temperatury o 2 oC to oszczędność 5% ciepła, 4 oC to aż 10%

 

Porada nr 6:

 • Zasłaniaj na noc okna

Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

 

Porada nr 7:

 • Unikaj otwieranie okien w częściach wspólnych Unikaj otwierania okien w części wspólnej budynku bez powodu – wychłodzone klatki schodowe pobierają ciepło z mieszkań obniżając panującą w nich temperaturę. Warto też rozejrzeć się po swoim budynku, czy nie znajdziesz miejsc takich jak suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie – warto je ograniczyć.