Odcinek 5: Jakie ogrzewanie dla domu?

Jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu? Kto może skorzystać z ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej? Jak pozyskać fundusze do zmiany ogrzewania i w jaki sposób zapewnić efektywność energetyczną? M.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci w kolejnym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”

Technologie energooszczędne to dzisiaj praktycznie codzienność. Dzięki nim można osiągnąć efektywność energetyczną, dającą oszczędności. Przy budowie bądź kupnie domu jedną z najtrudniejszych decyzji jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania. To, jakie rozwiązania mamy do dyspozycji, zależy przede wszystkim od usytuowania domu. Jeśli budynek znajduje się blisko sieci ciepłowniczej bądź gazowej, problem znika. Wystarczy podłączyć się do jednej z nich. Przedsiębiorstwa ciepłownicze wspierają swoich klientów w takim działaniu, zarówno podczas wystawiania warunków technicznych, jak i później podczas budowy przyłączy, budowy węzłów czy przygotowania pomieszczeń do zainstalowania urządzeń. Co jednak, gdy sieć zlokalizowana jest zbyt daleko, a przedsiębiorstwa ciepłownicze nie planują na razie nowych inwestycji na danym obszarze? Wówczas warto postawić na odnawialne źródła energii, tzw. OZE, czyli np. pompy ciepła, szczególnie wsparte fotowoltaiką bądź ogrzewanie elektryczne, także wsparte fotowoltaiką.

Wybierając ogrzewanie do naszego domu, powinniśmy również zwrócić uwagę na efektywność energetyczną. Pokazuje nam ona, ile energii zużywamy na pokrycie zapotrzebowania domu, jeśli chodzi o jego ogrzewanie. Na pewno każdy z nas, kupując sprzęt AGD czy telewizor, zwrócił uwagę na tajemniczo brzmiące oznaczenia takie jak A albo A++. Podobnie jak urządzenia, tak i budynki mogą być efektywne bądź nieefektywne energetycznie. Aby sprawdzić, czy budynek jest sprawny energetycznie, bada się współczynnik EP, czyli ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Im jest on niższy, tym lepiej. Oznacza to, że budynek, w którym mieszkamy im bardziej jest efektywny energetycznie, tym mniej zapłacimy za rachunki. Najbardziej efektywne są źródła energii odnawialnej oraz źródła energii produkowanej w procesie kogeneracji, czyli procesie w którym jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło. Jednak na efektywność energetyczną wpływa nie tylko sam sposób ogrzewania, lecz także to, w jakiej technologii powstał budynek, z czego wykonano ściany oraz okna. Warto więc pamiętać o efektywności energetycznej jeszcze przed rozpoczęciem budowy, aby później móc płacić mniej za zużycie ciepła. A co, gdy już mieszkamy w danym budynku? Wtedy także mamy wpływ na efektywność energetyczną. Wystarczy, że zadbamy o właściwe zarządzanie energią w domu np. ustawienie optymalnej temperatury ogrzewania, odpowiedni sposób wentylacji.

Efektywność energetyczna, czyli szóste paliwo

Efektywność sytemu ciepłowniczego opartego na kogeneracji z roku na rok jest wyższa, a parametry ją mierzące coraz bardziej korzystne dla odbiorców ciepła. - Od samego początku kładziemy nacisk na efektywność i ekonomikę produkcji ciepła i energii – mówi Michał Potrykus, specjalista w PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże. - Funkcjonujemy w oparciu o kogeneracyjne źródła wytwarzania i na tym samym strumieniu paliwa produkujemy zarówno ciepło jak i energię elektryczną. Nasze instalacje są wysokosprawne, o czym mówią współczynniki sprawności wytwarzania ciepła w źródle ciepła, które są na poziomie minimum 85 proc. – dodaje Michał Potrykus.

Obecnie zamiana źródła ogrzewania, na to wytwarzane w elektrociepłowniach, to najbezpieczniejszy i najbardziej przyjazny środowisku sposób na zapewnienie ciepła w domu Trzeba bowiem pamiętać, że największe koszty w utrzymaniu mieszkania, to koszty ogrzewania. Dzięki podłączeniu ciepła systemowego i przeprowadzeniu termomodernizacji budynków można zyskać. Ilość ciepła dostarczana przez system grzewczy do każdego budynku zależy od strat wynikających z jakości jego konstrukcji. Zatem energooszczędne rozwiązania na etapie budowy czy modernizacji sprzyjają obniżeniu tych kosztów. A potwierdzenie ich przez przyznanie świadectwa energetycznego potwierdzającego ilość zaoszczędzonej energii może przynieść kolejne oszczędności i dodatkowe środki przy przyszłych pracach modernizacyjnych, podnoszących jeszcze bardziej efektywność energetyczną.

Na efektywność energetyczną mówi się szóste paliwo, ponieważ jest to, mówiąc najprościej, najtańszy sposób produkcji energii, poprzez jej zaoszczędzenie – zaznacza Michał Potrykus.

PGE Energia Ciepła to wytwórca ciepła i energii, który współpracuje bezpośrednio ze spółdzielniami, wspólnotami i przedsiębiorcami w zakresie realizacji projektów efektywnościowych, takich jak modernizacje sieci cieplnych, termomodernizacje, likwidacja piecyków gazowych, wymiana lub modernizacja źródeł ciepła. Spółka posiada odpowiednie uprawnienia i kompetencje do przeprowadzania i reprezentowania innych podmiotów w procesie pozyskania białych certyfikatów. Firma odpowiada za realizację wszystkich formalności, w tym audyt efektywności energetycznej przedsięwzięcia, przygotowanie i złożenie wniosku oraz innych wymaganych dokumentów do Urzędu Regulacji Energetyki oraz dokonuje odpowiednich rozliczeń.

Jak pozyskać fundusze do zmiany ogrzewania?

Pamiętajmy, że system ogrzewania w naszym domu, w celu zwiększenia efektywności energetycznej, możemy zmienić w każdej chwili. Nawet jeśli od lat uzyskujemy ciepło dzięki paleniu węglem bądź drewnem, nigdy nie jest za późno na zakup nowych źródeł energii. Tych, którzy obawiają się kosztów, uspokajamy: w Polsce dostępnych jest wiele programów, które wspierają zmianę sposobu ogrzewania. Realizują je zarówno Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, jak i poszczególne gminy.

Dotacje oraz pożyczki niskooprocentowane, które są w tych programach, można wydać na zakup nowych źródeł ciepła, na przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczych, na wymianę kotłów na nowocześniejsze, a także na budowę instalacji wewnętrznych, zarówno centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej – wylicza Marek Zawadka, kierownik Wydziału Wsparcia Technicznego w PGE ToruńNie zapominajmy o tym, że jednorazowy wydatek może przynieść nam długofalowe korzyści i oszczędności. I przy okazji pomożemy też środowisku.