Film jubileuszowy PGE Energia Ciepła – sześć elektrociepłowni świętowało w 2020 r.

05.01.2021
69b48d224cd06b794754d7bacc01e422

W 2020 r. sześć elektrociepłowni PGE Energia Ciepła świętowało swoje jubileusze. Z tej okazji spółka przygotowała film jubileuszowy, dzięki któremu możemy zobaczyć jak zmieniały się elektrociepłownie na przestrzeni lat.

Dzisiejsze zakłady, produkujące ciepło i energię elektryczną, w niewielkim stopniu przypominają te funkcjonujące przed laty. Najstarsza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła skończyła już 90 lat. Z okazji rocznic powstania każdej z sześciu elektrociepłowni, PGE Energia Ciepła wyprodukowała specjalny film jubileuszowy, podsumowujący historie zakładów i lata rozwoju.

- Jak mogą Państwo usłyszeć w filmie jubileuszowym, wieloletniej historii elektrociepłowni, należących dziś do PGE Energia Ciepła, towarzyszy nieustanny rozwój i ciągły proces doskonalenia. Wszystkie przeprowadzane inwestycje, osiągnięcia i podejmowane działania powodują, że możemy być dumni z naszego miejsca pracy. Jestem niezmiernie wdzięczny naszym pracownikom, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła. – Życzę wszystkim pracownikom PGE Energia Ciepła, aby kolejne lata obfitowały w sukcesy. Abyśmy wspólnie, jako spółka będąca liderem Segmentu Ciepłownictwo Grupy PGE, osiągali zamierzone cele. To dzięki zaangażowaniu pracowników PGE Energia Ciepła, każdego dnia zaopatrujemy w ciepło i energię elektryczną miliony mieszkańców Polski – dodaje Przemysław Kołodziejak.

W minionym roku jubileusze obchodziły elektrociepłownie w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku i Gdyni, w Krakowie i Rzeszowie. Każda z nich ma swoją odrębną historię. Możemy o nich przeczytać na stronie pgeenergiaciepla.pl:

90 lat Elektrociepłowni w Bydgoszczy: Minęło 90 lat od momentu, gdy pracę rozpoczęła najstarsza z bydgoskich elektrociepłowni – dawna Elektrownia Jachcice, a obecnie należąca do Grupy PGE Elektrociepłownia Bydgoszcz I. Jako pierwsza w mieście wytwarzała prąd zmienny, a po gruntownej przebudowie, w latach 60-tych ubiegłego wieku, zaczęła dostarczać parę technologiczną dla zakładów przemysłowych oraz ciepło i wodę użytkową do bydgoskich mieszkań i instytucji.

70 lat Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim: Początki gorzowskiej elektrociepłowni nie były łatwe. To, czego nie zniszczyła wojna w poniemieckiej elektrowni, zostało rozkradzione i wywiezione w głąb Związku Radzieckiego. W 1945 r. rozpoczęto oficjalnie jej odbudowę. W Gorzowie Wielkopolskim z okazji 70-lecia powstał specjalny mural.

50 lat Elektrociepłowni w Krakowie: Decyzja o budowie elektrociepłowni zapadła Uchwałą Rady Ministrów nr 60/63 z dnia 29 stycznia 1963 r., a realizację przedsięwzięcia podzielona na pięć etapów. Pierwszym efektem budowy było przekazanie do eksploatacji kotła wodnego WP 70 w 1970 r. Tym samym rozpoczął się pierwszy sezon grzewczy – ciepło popłynęło do trzech osiedli: Bieńczyce, Mistrzejowice i Dąbie. Należy pamiętać, że rozwój elektrociepłowni nierozerwalnie związany jest z rozwojem sieci ciepłowniczej. Równocześnie z budową elektrociepłowni ruszyła bowiem budowa czterech magistrali ciepłowniczych: Wschodniej, Zachodniej, Północnej oraz Południowej.

50 lat Elektrociepłowni w Gdańsku i 45 lat Elektrociepłowni w Gdyni: W roku 2020 PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże obchodzi dwie rocznice: 50-lecie Elektrociepłowni Gdańskiej i 45-lecie Elektrociepłowni Gdyńskiej. Korzenie energetyki na Wybrzeżu sięgają końca XIX wieku. 18 lipca 1899 r. nastąpił rozruch Elektrowni Ołowianka, która w późniejszym okresie już jako elektrociepłownia działała nieprzerwanie do 1997 r. W dawnych jej budynkach – po rewitalizacji - dzisiaj znajduje się siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, której mecenasem jest PGE Energia Ciepła.

40 lat Elektrociepłowni w Rzeszowie: Rzeszowska elektrociepłownia  została zaprojektowana w latach 70-tych , jako obiekt, który miał docelowo produkować 100 MW energii elektrycznej i ponad 600 MWt energii cieplnej. Ze względu na szybko rosnące potrzeby ciepłownicze miasta  oraz znaczną uciążliwość przestarzałych lokalnych kotłowni węglowych w mieście, budowę  elektrociepłowni podzielono na 3 etapy.

Segment ciepłownictwa zmienia się nieustannie. Obecnie również jest w okresie transformacji, a wyznaczone kierunki, takie jak zmiana miksu paliwowego i inwestowanie w kogenerację sprawią, że w ciągu najbliższych lat PGE Energia Ciepła jeszcze bardziej zwiększy swój potencjał ciepłowniczy.

Film jubileuszowy dostępny jest na stronie pgeenergiaciepla.pl oraz kanale YT PGE SA.

 

wróć do Aktualności