Bydgoskie elektrociepłownie również wchodzą w skład PGE Energia Ciepła – spółki z Grupy Kapitałowej PGE, która jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt i mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 609 km.
Obecnie PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, mając dwie jednostki produkcyjne, prowadzi działalność w zakresie wytwarzania, przesyłania i dystrybucji ciepła oraz wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Ciepło i energia elektryczna produkowane są w skojarzeniu, nazywanym inaczej procesem kogeneracji. To niezwykle korzystne dla środowiska rozwiązanie, ponieważ daje możliwość uzyskania wysokiej, przekraczającej 80% sprawności wytwarzania. Pozwala także zmniejszyć zużycie paliwa i znacząco obniżyć emisję zanieczyszczeń.
Podsumowując dorobek minionych lat, należy wspomnieć o największych inwestycjach bydgoskich elektrociepłowni. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem kraju na energię elektryczną, w 1999 roku nastąpiło oddanie do eksploatacji turbozespołu TG-5, który umożliwił produkowanie większej ilości energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. Do znacznego wzrostu produkcji energii elektrycznej, szczególnie w sezonie letnim oraz dużego uniezależnienia pracy EC II od zmienności poboru ciepła przyczyniło się oddanie turbozespołu TG-2 w 2002 roku.
- Strategia inwestycyjno-remontowa zawsze była i jest ukierunkowana na osiągnięcie dwóch podstawowych celów: poprawę sprawności wytwarzania oraz zmniejszenie uciążliwości dla środowiska naturalnego - mówi Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.
W wyniku postępu technologicznego oraz osiągnięć informatycznych możliwe było zastosowanie nowych technologii do sterowania urządzeniami energetycznymi. Efektem tego było uruchomienie, pod koniec lat 90-tych, na terenie EC II nowej nastawni CDC (Centralnej Dyspozytorni Ciepła), z której obecnie, za pomocą systemu OVATION, monitorowana jest praca wszystkich kotłów i turbin.
W 2015 roku, dla kotłów OP-230 nr 3 i 4 wybudowano instalację odsiarczania spalin, która w 2018 roku została rozbudowana o instalacje redukcji emisji dwutlenku siarki oraz pyłu. W tym samym roku zakończono budowę instalacji odazotowania spalin, która zapewniła redukcję tlenków azotu przy spalaniu paliwa podstawowego. Realizując zadania wynikające z nowo koncesjonowanej działalności Oddziału - dystrybucji energii elektrycznej, budowana jest obecnie elektroenergetyczna sieć dystrybucyjna na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo–Technologicznego w Bydgoszczy.
- Obserwując zmienną sytuację na rynku energetycznym w Polsce i na świecie, możemy z dumą powiedzieć, że będąc w strukturach Grupy Kapitałowej PGE, dysponujemy obecnie większymi możliwościami dostępu do kapitału na niezbędne inwestycje odtworzeniowe i rozwojowe - mówi dyrektor Wojciech Dobrak. - Przynależność do PGE Energia Ciepła, która jest największą firmą na rynku ciepła w Polsce, daje Oddziałowi szansę na osiągnięcie lepszej pozycji rynkowej oraz większy dostęp do nowoczesnych technologii.