Rusza budowa Elektrociepłowni Nowa Czechnica w Siechnicach
Nowa jednostka zasilana niskoemisyjnym gazem zastąpi 120-letnią elektrociepłownię węglową. Siechnicka inwestycja wpisuje się w strategię Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 r. planowane jest korzystanie w 70 proc. ze źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła.
- Jako lider transformacji energetycznej w Polsce, czujemy się zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą, aby mogła ona nadal funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Produkcja energii w skojarzeniu, oparta na paliwie gazowym, tak jak będzie to miało miejsce w budowanej w Siechnicach elektrociepłowni, jest skutecznym narzędziem w walce z niską emisją – dodaje.
- Budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach to jedna z kluczowych inwestycji PGE Energia Ciepła – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii w znaczący sposób wzrośnie sprawność oraz efektywność wytwarzania, a dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego paliwa gazowego zyskają na tym mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej.
Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI dodaje: - Nowy zakład w Siechnicach stanowić będzie istotne źródło zaopatrywania w energię mieszkańców Gminy Siechnice oraz południowej części Wrocławia. Uruchomienie projektu Nowa EC Czechnica, o większych w porównaniu do istniejącego obiektu zdolnościach produkcyjnych, oznacza że będziemy w stanie wyprodukować więcej ciepła, z którego skorzystać będzie mogła większa liczba odbiorców. Dodatkowo zabezpieczymy możliwość dostawy energii elektrycznej na następne kilkadziesiąt lat – podkreśla prezes Jedut.
Głównym realizatorem inwestycji jest wyłonione w kwietniu br. konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal - Lider Konsorcjum oraz Polimex Energetyka - Partner Konsorcjum.
- Wkopanie kamienia węgielnego pod budowę nowej inwestycji Grupy PGE tu w Siechnicach to ważny dla nas moment. Zaufanie jakim zostaliśmy obdarzeni jest dla nas dowodem uznania, ale równocześnie rodzi ogromną odpowiedzialność. Dołożymy wszelkich starań by budowa Nowej EC Czechnica była naszym wspólnym sukcesem i byśmy mogli spotkać się tu w 2024 roku, na oddaniu tej inwestycji, w równie znamienitym gronie – powiedział Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal.
Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w pierwszej połowie 2024 r. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie eksploatowane instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.