PGE Energia Ciepła po raz kolejny nagrodzona Dźwigaczem Kultury przez Krakowskie Biuro Festiwalowe

27.02.2020
544a86494535f8d26ce68cabc828d340

Dźwigacze Kultury są symbolem tego, jak ważne dla rozwoju kultury jest wsparcie biznesu i mediów. Nagrody w tym roku zostały wręczone po raz ósmy na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Podczas uroczystej  gali zorganizowanej 24 lutego 2020 r w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, PGE Energia Ciepła Odział Elektrociepłownia w Krakowie została uhonorowana „Dźwigaczem kultury”. Wyróżnienie z rąk Izabeli Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, odebrał Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni.

- PGE Energia Ciepła jako partner miast i regionów, angażuje się w życie lokalnych społeczności. W Krakowie - kolebce życia kulturalnego - nasza elektrociepłownia od wielu lat angażuje się w szereg projektów. W ubiegłym roku współpracowaliśmy m.in. z Krakowskim Biurem Festiwalowym przy organizacji dwóch inicjatyw dotyczących Nowej Huty. Dzielnica ta obchodziła wtedy swój jubileusz, a pięćdziesiąt lat temu po raz pierwszy z ciepła płynącego z krakowskiej elektrociepłowni skorzystali mieszkańcy tej dzielnicy - powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

- Kultura zasługuje więc na finansowanie nie tylko ze środków publicznych, ale także prywatnych. To dlatego od lat budujemy i utrzymujemy relacje z lokalnymi firmami, przedsiębiorstwami działającymi ogólnopolsko, jak i globalnymi markami. Razem z nimi tworzymy dla mieszkańców oraz turystów ofertę kulturalną Krakowa – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Pierwszym z projektów objętych mecenatem przez PGE Energia Ciepła jest cykl filmów 70 głosów na 70-lecie Nowej Huty, podczas którego przeprowadzono dziesiątki spotkań z nowohucianami o historii i teraźniejszości najmłodszej dzielnicy Krakowa. Efektem projektu jest 70 krótkich filmów adresowanych do nowohucian, mieszkańców pozostałych dzielnic, ale też wszystkich zainteresowanych losami „młodszej siostry Krakowa”.

Drugim projektem był Punkt Infokraków –  Zgody 7 – miejsce spotkań. Jest to nowa koncepcja punktu informacji miejskiej. Z jednej strony jest to miejsce, w którym można zasięgnąć informacji na temat wydarzeń, które dzieją są w Krakowie, a z drugiej znajduje się tam przestrzeń otwarta, m.in.: dla młodzieży, rodziców z dziećmi, osób starszych, niepełnosprawnych – współtworzona przez mieszkańców.  W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła objęła to miejsce mecenatem.

Podczas Gali wręczono również wyróżnienie Ambasadora Dźwigaczy Kultury. Otrzymała go Cafe NOWA Księgarnia za skupianie wokół Zgody 7 społeczności Nowej Huty, a także za wypracowanie nowej jakości relacji z lokalnym biznesem i współpracę z PGE Energia Ciepła - Mecenasem Punktu Zgody 7.

„Dźwigacz Kultury” jest wyróżnieniem przyznawanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, nawiązuje symbolicznie do pierwszego kręgu kręgosłupa – dźwigającego czaszkę i umożliwiającego ruchy głowy – a także do mitycznego Atlasa. Jest symbolem współpracy w skali Krakowa i Polski - w środowiskach kultury i sztuki, biznesu i mediów.  W tym roku artystyczna wizja Atlasa powstała w duchu upcyklingu: obiekt na fotografii autorstwa Alicji Wróblewskiej został wykonany w całości z odzyskanego plastiku.

PGE Energia Ciepła wspiera kulturę w Polsce. Wśród filharmonii objętych mecenatem jest również Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W ubiegłym roku spółka była m.in.  partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego – najstarszego w Polsce i jednego z najstarszych na świecie festiwali filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. PGE Energia Ciepła rozpoczęła także współpracę z Muzeum Inżynierii Miejskiej przy projekcie związanym z wprowadzeniem nowej formy zajęć edukacyjnych  dla dzieci i objęła mecenatem Strefę Kreatywności w Muzeum.

Więcej informacji o laureatach „Dźwigaczy Kultury” - kliknij tutaj.