Ponad 250 osób na nocnym zwiedzaniu w PGE Toruń

02.03.2020
1c8ecaef47ea4582906fd00c45019d3f

PGE Toruń, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, zorganizowała 29 lutego nocne zwiedzanie w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu „Poznaj region z przewodnikiem". Ponad 250 mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego zwiedziło toruńską elektrociepłownię w niecodziennej, bo nocnej, scenerii i poznało tajniki produkcji energii elektrycznej i ciepła dla ponad 100 tysięcy mieszkańców.

W ciągu pierwszych kilku godzin od uruchomienia zapisów na platformie Urzędu Marszałkowskiego wszystkie miejsca na nocną wycieczkę po toruńskiej elektrociepłowni zostały zajęte.

- Mieszkańcy, którzy nas odwiedzili, mieli okazję w nocnej oprawie zobaczyć toruńską elektrociepłownię. W ciągu niecałych 5 godzin odwiedziło nas ponad 250 mieszkańców regionu. Cieszymy  się, że każde organizowane przez nas zwiedzanie przyciąga tak wiele osób, które chcą zobaczyć jak wygląda produkcja energii elektrycznej i ciepła w nowoczesnych urządzeniach -mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Mieszkańcy byli pod wrażeniem nowoczesności zakładu, sposobu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, a także  urządzeń, biorących udział w procesie wytwórczym. Pytali m.in. o turbiny, ile wody mieści się w akumulatorze, jak długo trwała budowa, kiedy włączane są kotły rezerwowe, ile budynków ogrzewamy i ile ciepła potrzebuje Toruń.

- Najbardziej podobała mi się hala, w której były turbiny i to, że mogłem przez wziernik zobaczyć jak pali się w kotle. No i miejsce z dużymi monitorami na ścianach, w którym jest sterowanie urządzeniami w elektrociepłowni. Fajnie byłoby tu pracować  – mówił dwunastoletni Tadeusz Nadolny z Torunia.

- Jestem pod wrażeniem wielkości elektrociepłowni i tych wszystkich nowoczesnych urządzeń - od turbin, poprzez zbiorniki, komin czy akumulator. Całość jest pięknie oświetlona co daje dodatkowy efekt podczas nocnego zwiedzania. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o produkcji i dostawie ciepła, o których nie miałam pojęcia – mówi Joanna Malinowska z Czarnego Błota k. Torunia, jedna z uczestniczek nocnego zwiedzania.

Nocne zwiedzanie toruńskiej elektrociepłowni PGE Toruń w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, który był koordynatorem akcji pt. „Poznaj region z przewodnikiem" w województwie kujawsko-pomorskim, odbyło się już po raz drugi. W tym roku do akcji dołączył również elektrociepłownia z grupy PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy, która pokazał mieszkańcom jak produkowane są energia elektryczna i ciepło dla bydgoszczan.

 

#Ciekawostki o toruńskiej elektrociepłowni:

  •  „Serce” elektrociepłowni stanowi turbina LM6000 typu lotniczego – to zmodyfikowana konstrukcja silnika odrzutowego, który zasila wiele modeli Boeinga 747, w tym samolot Air Force One!
  • Turbozespół (turbina + generator) służący do wytwarzania energii elektrycznej waży aż 210 ton, czyli tyle ile waży 35 dorosłych słoni.
  • Akumulator to innowacyjny zbiornik do gromadzenia ciepła. Ten olbrzymi „termos” pomieści aż 12 tysięcy ton wody, czyli tyle, ile znajduje się w połowie basenu olimpijskiego i w połowie sieci ciepłowniczej.
  • Podczas budowy elektrociepłowni akumulator ciepła był budowany od dachu czyli techniką spiralną – najpierw zbudowany został dach, później montowane były i podnoszone spiralnie kolejne elementy.
  • Długość sieci ciepłowniczej w Toruniu to 250 km czyli  trochę więcej niż odległość z Torunia do Warszawy. 
  • Najdalej odsunięty od elektrociepłowni, ogrzewany ciepłem sieciowym w Toruniu, punkt to MOTOARENA.
  • Dzięki przyłączeniu do sieci ciepłowniczej średniej wielkości budynku wielorodzinnego, (ogrzewanego wcześniej  z indywidulanej kotłowni węglowej)  w ciągu 1 roku ilość szkodliwych zanieczyszczeń zmniejsza się o ok:  137 kg tlenków siarki, 36 kg tlenków azotu, 18 900 kg dwutlenku węgla i 450 kg pyłów.
  • Początki centralnego ogrzewania sięgają w Toruniu końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku - w 1967 r. rozpoczęto prace związane z uruchomieniem ciepłociągu w Toruniu.
  • Podłączanie do sieci ciepłowniczej pierwszego budynku na os. Rubinkowo I (ul. Rydygiera 19) było w październiku 1976 r., a na osiedlu Na Skarpie (budynek przy ul. Ślaskiego 3) - w listopadzie 1980 rok.
  • Podczas mrozu (- 20°C) – temperatura wody w sieci ciepłowniczej ma aż  130°C!

PGE Energia Ciepła od ponad 10 lat wspiera Stowarzyszenie „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony gatunku sokoła wędrownego. Przez te lata z gniazd na naszych kominach wyfrunęło 36 młodych sokołów, a w 2019 r. doczekaliśmy się ich 14. Podgląd gniazda sokołów jest na kominach 3 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła (Toruń, Gdynia, Lublin) i cieszy się ogromną popularnością.