Ponad 250 osób na nocnym zwiedzaniu w PGE Toruń
W ciągu pierwszych kilku godzin od uruchomienia zapisów na platformie Urzędu Marszałkowskiego wszystkie miejsca na nocną wycieczkę po toruńskiej elektrociepłowni zostały zajęte.
- Mieszkańcy, którzy nas odwiedzili, mieli okazję w nocnej oprawie zobaczyć toruńską elektrociepłownię. W ciągu niecałych 5 godzin odwiedziło nas ponad 250 mieszkańców regionu. Cieszymy się, że każde organizowane przez nas zwiedzanie przyciąga tak wiele osób, które chcą zobaczyć jak wygląda produkcja energii elektrycznej i ciepła w nowoczesnych urządzeniach -mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.
Mieszkańcy byli pod wrażeniem nowoczesności zakładu, sposobu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, a także urządzeń, biorących udział w procesie wytwórczym. Pytali m.in. o turbiny, ile wody mieści się w akumulatorze, jak długo trwała budowa, kiedy włączane są kotły rezerwowe, ile budynków ogrzewamy i ile ciepła potrzebuje Toruń.
- Najbardziej podobała mi się hala, w której były turbiny i to, że mogłem przez wziernik zobaczyć jak pali się w kotle. No i miejsce z dużymi monitorami na ścianach, w którym jest sterowanie urządzeniami w elektrociepłowni. Fajnie byłoby tu pracować – mówił dwunastoletni Tadeusz Nadolny z Torunia.
- Jestem pod wrażeniem wielkości elektrociepłowni i tych wszystkich nowoczesnych urządzeń - od turbin, poprzez zbiorniki, komin czy akumulator. Całość jest pięknie oświetlona co daje dodatkowy efekt podczas nocnego zwiedzania. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o produkcji i dostawie ciepła, o których nie miałam pojęcia – mówi Joanna Malinowska z Czarnego Błota k. Torunia, jedna z uczestniczek nocnego zwiedzania.
Nocne zwiedzanie toruńskiej elektrociepłowni PGE Toruń w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, który był koordynatorem akcji pt. „Poznaj region z przewodnikiem" w województwie kujawsko-pomorskim, odbyło się już po raz drugi. W tym roku do akcji dołączył również elektrociepłownia z grupy PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy, która pokazał mieszkańcom jak produkowane są energia elektryczna i ciepło dla bydgoszczan.
#Ciekawostki o toruńskiej elektrociepłowni:
- „Serce” elektrociepłowni stanowi turbina LM6000 typu lotniczego – to zmodyfikowana konstrukcja silnika odrzutowego, który zasila wiele modeli Boeinga 747, w tym samolot Air Force One!
- Turbozespół (turbina + generator) służący do wytwarzania energii elektrycznej waży aż 210 ton, czyli tyle ile waży 35 dorosłych słoni.
- Akumulator to innowacyjny zbiornik do gromadzenia ciepła. Ten olbrzymi „termos” pomieści aż 12 tysięcy ton wody, czyli tyle, ile znajduje się w połowie basenu olimpijskiego i w połowie sieci ciepłowniczej.
- Podczas budowy elektrociepłowni akumulator ciepła był budowany od dachu czyli techniką spiralną – najpierw zbudowany został dach, później montowane były i podnoszone spiralnie kolejne elementy.
- Długość sieci ciepłowniczej w Toruniu to 250 km czyli trochę więcej niż odległość z Torunia do Warszawy.
- Najdalej odsunięty od elektrociepłowni, ogrzewany ciepłem sieciowym w Toruniu, punkt to MOTOARENA.
- Dzięki przyłączeniu do sieci ciepłowniczej średniej wielkości budynku wielorodzinnego, (ogrzewanego wcześniej z indywidulanej kotłowni węglowej) w ciągu 1 roku ilość szkodliwych zanieczyszczeń zmniejsza się o ok: 137 kg tlenków siarki, 36 kg tlenków azotu, 18 900 kg dwutlenku węgla i 450 kg pyłów.
- Początki centralnego ogrzewania sięgają w Toruniu końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku - w 1967 r. rozpoczęto prace związane z uruchomieniem ciepłociągu w Toruniu.
- Podłączanie do sieci ciepłowniczej pierwszego budynku na os. Rubinkowo I (ul. Rydygiera 19) było w październiku 1976 r., a na osiedlu Na Skarpie (budynek przy ul. Ślaskiego 3) - w listopadzie 1980 rok.
- Podczas mrozu (- 20°C) – temperatura wody w sieci ciepłowniczej ma aż 130°C!
PGE Energia Ciepła od ponad 10 lat wspiera Stowarzyszenie „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony gatunku sokoła wędrownego. Przez te lata z gniazd na naszych kominach wyfrunęło 36 młodych sokołów, a w 2019 r. doczekaliśmy się ich 14. Podgląd gniazda sokołów jest na kominach 3 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła (Toruń, Gdynia, Lublin) i cieszy się ogromną popularnością.