Wrocławska KOGENERACJA zapewniła lokal fundacji wspierającej najmłodszych

11.09.2023
fundacja-horyzont-2

Od września na terenie będącym własnością Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należącego do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, działa Fundacja HORYZONT, która opiekuje się dziećmi wymagającymi terapii wczesnego wspomagania rozwoju.

 

Fundacja HORYZONT powstała w styczniu br., aby przejąć likwidowaną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, pod opieką której znajdowało się ponad sześćdziesięcioro dzieci. Niezbędny był lokal, który mógłby pomieścić gabinety i sale terapeutyczne i tu z pomocą przyszła wrocławska elektrociepłownia. Znajdujący się na jej terenie budynek o powierzchni ponad 170 metrów kwadratowych, w którym wcześniej był m.in. magazyn odzieży, odpowiednio wyremontowano i przystosowano do potrzeb małych pacjentów.

- Nasza podstawowa działalność to produkcja ciepła i energii elektrycznej. Jak widać już sam nasz profil biznesowy ma  istotny wymiar społeczny, bo bez ciepła i energii elektrycznej nie wyobrażamy sobie dzisiaj normalnej i bezpiecznej egzystencji – podkreśla Dominik Wadecki, prezes KOGENERACJI. - Tym bardziej cieszymy się, że jako spółka możemy wesprzeć inicjatywę Fundacji HORYZONT, która pomaga najmłodszym pacjentom. Realizujemy w ten sposób potrzebę płynącą z naszych serc - wspieramy tych, którzy tej pomocy potrzebują – dodaje Dominik Wadecki.

Fundacja zajmuje się wczesnym wspomaganiem rozwoju dzieci poprzez organizowanie specjalistycznych zajęć obejmujących wszystkie sfery funkcjonowania najmłodszych. Zajęcia prowadzone są przez psychologów, logopedów, pedagogów i terapeutów integracji sensorycznej. Podopieczni, którymi są dzieci w wieku od kilku miesięcy do 7 lat, korzystają z nich od momentu stwierdzenia u nich nieprawidłowości rozwojowych do chwili rozpoczęcia nauki w szkole.

Jak podkreślają założycielki fundacji, bardzo istotne jest to, by działania terapeutyczne rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ szansa na skuteczną pomoc jest wtedy dużo większa. - Pracując indywidualnie z dzieckiem poznajemy malucha wraz z radościami i problemami jego bliskich. Tym samym same stajemy się częścią jego rodziny. – wyjaśnia Grażyna Pabian, współzałożycielka fundacji. -Po tym, jak dowiedziałyśmy się o zamiarze likwidacji poradni, zastanawiałyśmy się, w jaki sposób możemy zapewnić naszym maluchom wsparcie. Postanowiłyśmy założyć fundację, która będzie organem prowadzącym dla poradni. Najtrudniejsze dla nas było znalezienie lokum - jako poradnia utrzymujemy się jedynie z dotacji oświatowej, więc nie stać nas było na lokal komercyjny. Jednak los nam sprzyja, bo na naszej drodze pojawiła się KOGENERACJA, która wzięła nas pod swoje skrzydła i umożliwiła otwarcie poradni na swoim terenie – dodaje Grażyna Pabian.

Dzięki owocnej współpracy od września Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna HORYZONT objęła wsparciem 70 maluchów. W planach jest objęcie opieką jeszcze większej liczby dzieci, a w przyszłości również wsparcie psychologiczne dla osób dorosłych.

Pan Tomasz, tata Aleksandra podkreśla: - My, rodzice, jesteśmy niezmiernie wdzięczni wrocławskiej elektrociepłowni za to, że dzięki jej przychylności fundacja zyskała nowe miejsce do pracy z dziećmi. Wszyscy podopieczni posiadają opinie o konieczności wspomagania rozwoju czy orzeczenia o niepełnosprawności. Wielu z rodziców mierzy się z bardzo trudnymi wyzwaniami już od okresu prenatalnego. Tym bardziej więc doceniamy tak szlachetny gest ze strony KOGENERACJI.

Podopieczni placówki wraz z rodzicami podjęli decyzję, iż honorowym członkiem fundacji zostanie Krasnal Kogeniusz Opałek Pierwszy. Statuetka krasnala usytuowana przed wejściem do elektrociepłowni będzie się kojarzyła już nie tylko z produkowanym ciepłem, ale również z pozytywną energią, jaką KOGENERACJA obdarza potrzebujących.