PGE Toruń zrealizowała plan podłączając do sieci ciepłowniczej ponad 80 nowych obiektów

07.01.2019
ae688937624c6d3aa904f212a51f78ba

Ponad 80 tematów związanych z przyłączaniem nowych obiektów z rynku pierwotnego i wtórnego o łącznej mocy 11,28 MWt zostało zrealizowanych w 2018 roku przez departament handlowy PGE Toruń. To więcej niż założono w planie.

PGE Toruń w 2018 roku prowadziła intensywne prace związane z przyłączaniem nowych obiektów do sieci ciepłowniczej. Prace dotyczyły zarówno rynku pierwotnego – przyłączaniu nowych klientów, co było możliwe również dzięki uciepłownieniu nowych terenów dotąd nie objętych siecią ciepłowniczą (rozbudowa sieci na nowym toruńskim osiedlu JAR), jak i przekonaniu klientów z rynku wtórnego do zmiany ogrzewania na ciepło sieciowe.

Podsumowując, w 2018 roku przyłączono budynki o łącznej mocy 11,28 MWt,  w tym:

  • z rynku pierwotnego  8,29 MW (32 budynki), co stanowi bisko 100% powstających budynków, będących w zasięgu sieci ciepłowniczej.
  • z rynku wtórnego: 2,99 MW (48 budynków), w tym program „ciepłej  wody użytkowej" zrealizowany w 12 obiektach.

Proces przyłączania nowych obiektów obejmował również budowę przyłączy i węzłów cieplnych. Warto również podkreślić, że PGE Toruń w zeszłym roku prowadziła również kilkanaście tematów przyłączeniowych, które zaskutkują przyłączaniem obiektów w 2019 roku.

Do największych, zeszłorocznych zrealizowanych przedsięwzięć należały: nowe obiekty rozbudowującego się Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Toruniu, największe w Toruniu nowe przedszkole miejskie i kolejne budynki mieszkaniowe na osiedlu JAR, obiekty o charakterze produkcyjno-usługowym (np. Neuca, hale magazynowe), rozbudowujące się obiekty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz kamienice w zabytkowej części Starówki i Bydgoskiego Przedmieściu.

W przypadku tych ostatnich obiektów  - kamienic na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu, właściciele mogli skorzystać z dofinansowania wynikającego z prowadzonego przez PGE Toruń od ponad 10 lat programu wsparcia likwidacji niskiej emisji. Celem programu jest ochrona zabytkowych obszarów Torunia przed emisją zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza, poprzez przyłączanie budynków i lokali do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wsparcie w ramach programu, oprócz pokrycia wszystkich kosztów przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, polega na jednorazowym dofinansowaniu części nakładów, związanych z przystosowaniem instalacji wewnętrznej budynków do przyłączenia do sieci.