PGE Toruń jednym z mecenasów podczas 14. Bella SKYWAY Festival

11.08.2023
bella-skyway-festival-w-toruniu-3-

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE prawie od początku istnienia festiwalu Bella SKYWAY wspiera jego organizację. Tym razem spółka objęła mecenatem jedyną podczas tego festiwalu instalację wodną, która zaprezentowana zostanie w toruńskiej Fosie Zamkowej, czyli w samym sercu toruńskiej, zabytkowej Starówki.

 

Przez 14 lat istnienia Bella SKYWAY Festival, czyli festiwal światła wpisał się na stałe w kulturalny program sierpniowych wydarzeń Torunia. Jest on jednym z najliczniej odwiedzanych festiwali w Polsce, ważnym dla torunian, stąd PGE Toruń od wielu lat go wspiera. W tym roku mecenatem objęta została projekcja na wielkowymiarowej kurtynie wodnej, która pojawi się po raz pierwszy na terenie Fosy Zamkowej. Jej autorką jest norweska artystka Anastasia Isachsen, a tytuł instalacji Monad. Energia Wszechświata bezpośrednio nawiązuje do wszechistniejącej energii.

- Festiwal światła nie mógłby istnieć bez energii. Jako Grupa PGE każdego dnia produkujemy i dostarczamy energię do polskich domów w różnej postaci – energii elektrycznej, cieplnej. Energia jest niezbędna do naszego codziennego życia i właśnie o energii opowiadać będzie pokaz Monad. Energia Wszechświata. Słowo „Monad” oznacza okrąg - krąg energii  wszechświata łączonej z pięcioma żywiołami, z którymi nierozerwalnie jesteśmy związani. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Torunia, który podczas Festiwalu rozbłyśnie magią światła - mówi Dariusz Kozak, wiceprezes Zarządu PGE Toruń.

Tegoroczna edycja będzie już 14. W tym roku, po okresie pandemii, powraca na gotycką, toruńską Starówkę.

- Toruńska Fosa Zamkowa raczej nie kojarzy się mieszkańcom Torunia z wodą – jest to bardziej historyczny element naszego miasta. 14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie pozwoli nam cofnąć się w czasie i zobaczyć potężną kurtynę wodną w fosie, a na niej magiczną, pełną barw projekcję – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Bella SKYWAY Festival.

14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie potrwa od 15 do 19 sierpnia w godzinach od 20.30 do północy. Łącznie podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie prawie 30 instalacji. Wśród nich, poza instalacją w Fosie Zamkowej, będzie zachwycający mapping stworzony we współpracy z Disneyem oraz ożywione, historyczne postacie wykonujące znane i lubiane, współczesne utwory. Organizatorem Festiwalu jest miejska instytucja - Toruńska Agenda Kulturalna.