PGE Energia Ciepła wspiera 63. Krakowski Festiwal Filmowy

14.06.2023
kinopodwawelem_fot-2-

Krakowski Festiwal Filmowy już po raz 63. gości w stolicy Małopolski. To tutaj przez 22 dni bije serce międzynarodowego kina, a na wielkim ekranie prezentowane są arcydzieła światowej kinematografii. Po raz kolejny sponsorem tego wydarzenia jest krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE.

 

- PGE Energia Ciepła aktywnie włącza się w upowszechnianie kultury w Polsce, czego najlepszym dowodem jest nasza wieloletnia obecność i współpraca przy organizacji Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych i dumy miasta Krakowa. Cieszę się, że po raz kolejny mamy okazję wspierać  tak wspaniałe wydarzenie – mówi Radosław Ilczuk, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

- Jesteśmy różni, jak różnorodne są filmy, ale odbiorca jest jeden. To fan kina, który kocha magię ciemnej sali kinowej i rytuał wspólnego oglądania. (…) Ten miesiąc spędzisz w kinie – tak o Krakowskim Festiwalu Filmowym mówi jego dyrektor, Krzysztof Gierat.

Festiwal ma na celu promocję filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowej animacji i fabuły, prezentowanych w konkursach oraz w cyklach pozakonkursowych. Filmy można oglądać w kilkunastu krakowskich kinach studyjnych, m.in. Kino Kijów, Paradox czy Agrafka. Po seansach filmowych, jak co roku, planowano spotkania z twórcami i bohaterami filmów, które będą transmitowane w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu. Dodatkowo można korzystać z cykli pozakonkursowych, jak: DOCS+SCIENCE, „Fokus na Hiszpanię”, Panorama Polskiego Dokumentu, Kino dla Młodych KIDS&YOUTH, a także liczne spotkania i fascynujące dyskusje z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata w ramach KFF TALKS. Warto wspomnieć także o jednej z najciekawszych festiwalowych inicjatyw, jaką jest cykl „Dźwięki muzyki”. W tym roku obejmuje on 5 unikatowych dzieł filmowych, łączących w sobie miłość do muzyki, aktorski kunszt oraz niecodzienne, i często niełatwe historie filmowych bohaterów. Tradycyjnie filmy są wyświetlane w plenerowym Kinie pod Wawelem. Ta wyjątkowa lokalizacja już od lat cieszy się dużą popularnością, a dzięki wieloletniemu wsparciu PGE Energia Ciepła, właściciela krakowskiej elektrociepłowni, Kino pod Wawelem stało się jednym z głównych punktów na festiwalowej mapie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Znajduje się na liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a festiwalowe jury rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Ponadto, cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców w czterech kategoriach konkursowych: film dokumentalny, film krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz film polski. KFF trwa jeszcze online na terenie całej Polski do 18 czerwca 2023.