PGE Energia Ciepła podłączy nowe źródło ciepła do systemu ciepłowniczego Gorzowa Wielkopolskiego

21.06.2023
pge-energia-ciepla-oddzial-elektrocieplownia-w-gorzowie-wlkp-jpg

Trwa budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej w gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Inwestycja pozwoli na całkowite odejście od węgla w tej lokalizacji. Kolejne prace budowlane wymagają odłączenia sieci ciepłowniczej. Przerwa w dostawach ciepłej wody użytkowej planowana jest w dniach 3-7 lipca br.

 

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej to jedna z kluczowych inwestycji PGE Energia Ciepła. Pozwoli ona na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego. Prace mają zostać zakończone do końca bieżącego roku. Podstawowym paliwem będzie wówczas wysokometanowy gaz systemowy.

- Nasze prace przebiegają zgodnie z planem. Skończyliśmy budowę konstrukcji kotłowni. Obiekt jest zadaszony i ocieplony. Wykonawca inwestycji zamontował zbiornik wody zasilającej, stację redukcyjną pary i zakończył montaż rurociągów wyprowadzenia mocy grzewczej - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejnym etapem inwestycji jest podłączenie nowo wybudowanego obiektu do istniejących instalacji gorzowskiej elektrociepłowni. Aby było to możliwe, konieczne jest odłączenie sieci ciepłowniczej. Prace zostały zaplanowane w dniach 3-7 lipca tego roku.

- Niestety wiąże się to z przerwą w dostawie ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Zapewniamy jednak, że zrobimy wszystko, aby przerwa była jak najkrótsza, a nasi odbiorcy odczuli ją w jak najmniejszym stopniu - informuje dyrektor Wojciech Dobrak.

Zakończone prace pozwolą na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego, który aktualnie pozostaje w rezerwie. Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności wytwarzania gorzowskiej elektrociepłowni przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych.

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet S.A. z Katowic. Spółka zaprojektowała oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz".