PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy z decyzją środowiskową dla nowej inwestycji

20.12.2022
elektrocieplownia-bydgoszcz-ii

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach to kolejny krok przy realizacji budowy niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE. Nowe jednostki wytwórcze mają zostać uruchomione w I kwartale 2025 roku.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy otrzymała uprawomocnioną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy min. 50 MWe, składającego się z silników gazowych, a także źródła rezerwowo-szczytowego. To ważny element umożliwiający rozpoczęcie budowy nowej jednostki wytwórczej w jednej z dwóch lokalizacji bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy. Dzięki otrzymanej decyzji możliwe jest wystąpienie o uzyskanie kolejnych dokumentów niezbędnych do realizacji inwestycji, w tym decyzji dot. pozwolenia na budowę. Nowe jednostki wytwórcze zastąpią przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe.

- Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego w jednej z dwóch jednostek bydgoskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, daje nam zielone światło do rozpoczęcia kolejnego etapu prac. Budowa jednostki gazowej w Elektrociepłowni Bydgoszcz II to bardzo ważna inwestycja dla miasta, gdyż zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku. Realizowane projekty w naszej elektrociepłowni zarówno na bydgoskich Jachcicach, jak i przy ulicy Energetycznej w istotny sposób wpłyną na komfort i tak ważne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców  w ciepło i ciepłą wodę powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Głównym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Polimex Energetyka Sp. z o.o. i Polimex Mostostal S.A. Zakończenie jej realizacji przewidziane jest w I kwartale 2025 roku.

Do PGE Energia Ciepła należą w Bydgoszczy Elektrociepłownia Bydgoszcz I i Elektrociepłownia Bydgoszcz II, o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90% mieszkańców miasta zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej.