PGE Energia Ciepła, mecenas pięciu instytucji kultury w Polsce, zaprasza na nowy sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej

08.10.2019
94b80f14849eba6244717f464be9bcc1

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, objęła mecenatem  instytucje kulturyw lokalizacjach, w których posiada aktywa ciepłownicze – jedną z nich jest Filharmonia im.K. Szymanowskiego w Krakowie. Po blisko 20 latach współpracy elektrociepłowniw Krakowie z Filharmonią opartej na patronacie pojedynczych koncertów PGE Energia Ciepła jest Mecenasem Filharmonii Krakowskiej.

W ostatni weekend (4 i 5 października 2019 r.) zainaugurowano jubileuszowy 75. sezon artystyczny 2019/2020, który będzie podwójnie ważny dla kulturowego kalendarza stolicy Małopolski – ze względu na Jubileusz instytucji, jak i planowane, na początek 2020 r. otwarcie zmodernizowanej siedziby Filharmonii.

W sezonie artystycznym 2019/2020 Filharmonia Krakowska będzie obchodziła swoje 75-lecie – zaplanowano ponad 200 koncertów i szereg wydarzeń artystycznych, w których będą uczestniczyć znakomici goście ze świata muzyki, m.in. koncerty z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki oraz II edycja Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat. Dodatkowo już niedługo melomani będą mogli korzystać z odnowionego budynku z przebudowaną widownią. 

Koncerty, które odbędą się w pierwszej części sezonu artystycznego, ze względu na trwający remont budynku Filharmonii, zaplanowane są m.in. w Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Narodowym, Nowohuckim Centrum Kultury. Jak mówi dyrektor artystyczny instytucji Charles Olivieri-Munroe  - „występy poza siedzibą to w jakimś sensie możliwość doświadczania innych przestrzeni, (…) w przypadku sali NCK to dla zespołu szansa na dotarcie do nowej publiczności”.

„To zaszczyt być Mecenasem Filharmonii Krakowskiej w jubileuszowym roku – zarówno Filharmonii jak i elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, która w 2020 r. będzie obchodzić50-lecie powstania. Wspieranie tak ważnych instytucji jak Filharmonia Krakowska, przyczynia się do tego, że muzyka klasyczna w doskonałym wykonaniu stała się  jednym z atutów Krakowa” – skomentował Mariusz Michałek, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepław Krakowie.

„Dzięki szerokiej ofercie repertuarowej Filharmonię Krakowską, mogą odwiedzić zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci – nawet te, które nie ukończyły trzech lat. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nie tylko naszych stałych melomanów, ale również Seniorów,a także osób z niepełnosprawnościami,  Filharmonia z roku na rok poszerza propozycje programowe o nowe cykle, które odpowiadają gustom i potrzebom słuchacza.Wszystko to oraz promocyjne ceny biletów nie byłyby możliwe gdyby nie zewnętrzne źródła finansowego wsparcia, głównie ze strony naszych Mecenasów. Nasza współpraca z krakowską elektrociepłownią PGE Energia Ciepła trwa od wielu lat, pomagając nam tworzyć niezapomniane wydarzenia dla naszych słuchaczy. „Skromne” początki przerodziły się w wieloletnie i długoterminowe wsparcie, które w znaczący sposób pomaga nam tworzyć niezapomniane wydarzenia dla naszych słuchaczy” – dodał Bogdan Tosza, Dyrektor Naczelny Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

wróć do Aktualności