Na „Widoku” bez piecyków gazowych

08.10.2019
c02a2af0a43867325894ea2f96033ec2

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, MPEC Kraków i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Widok” podpisały umowę kompleksową, która umożliwi doprowadzenie centralnej ciepłej wody użytkowej do niemal tysiąca mieszkań. Do 2023 ponad 2000 mieszkańców zrezygnuje z piecyków gazowych. Planowana moc przyłączeniowa wyniesie 1,6 MWt.

 PGE Energia Ciepła od wielu lat działa na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców m.in. poprzez rozwój programu „Ciepło woda bez piecyka”, w ramach którego dofinansowuje wykonanie instalacji wewnątrz budynków – mówi Mariusz Michałek, Dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

– Woda płynąca z kranu, podgrzewana ciepłem systemowym jest komfortowymi bezpiecznym  rozwiązaniem  dla  budynków  położonych w obszarze zasilania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Do niedawna była standardem tylko dla nowych budynków wielorodzinnych. Teraz ta usługa w większym zakresie jest dostępna na  starszych  osiedlach  i coraz bardziej zyskuje na popularności, właśnie dzięki rozwojowi Programu – mówi Marian Łyko, Prezes Zarządu MPEC.

– Zależy nam, aby każdy mieszkaniec spółdzielni czuł się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o kompleksowym przystąpieniu do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Nie ma bowiem sprawy nadrzędnej nad zdrowie nasze i naszych bliskich. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele wypadków związanych z zatruciami tlenkiem węgla cały czas odnotowuje się w Krakowie to likwidacja piecyków gazowych w naszych zasobach wydaje się oczywista - mówi Bogdan Pawela, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Widok”.

Program „Ciepła woda bez piecyka” jest inicjatywą realizowaną przez Partnerów Programu „Ciepło dla Krakowa” już od 15 lat. Dzięki podjętym działaniom, w latach 2004-2018, w ponad 870 budynkach na terenie Krakowa i Skawiny wyeliminowano ponad 37 tys. piecyków gazowych. W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie i elektrociepłownia PGE Energia Ciepła podpisali umowy kompleksowe z pięcioma spółdzielniami, dzięki temu na przestrzeni najbliższych lat zostaną zlikwidowane piecyki gazowe w kolejnych 135 budynkach.