PGE Energia Ciepła dzieli się ciepłem w Zgierzu

21.12.2022
dzielimy-sie-cieplem-pge-energia-ciepla-zgierz

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu, należąca do Grupy PGE, w ramach autorskiego, ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem", wsparła organizację pożytku publicznego, korzystającą z ciepła sieciowego i pomagającą podmiotom wrażliwym społecznie. 20 grudnia odbyło się przekazanie symbolicznego czeku.

 

Corocznie, w okresie przedświątecznym, w PGE Energia Ciepła realizowany jest autorski program „Dzielimy się ciepłem", polegający na wsparciu odbiorców ciepła, którzy niosą pomoc innym. W tym roku zgierska elektrociepłownia wspomogła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu jest wytwórcą ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Swoją misję spółka postrzega jednak szerzej, dlatego angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym. Poprzez program "Dzielimy się ciepłem" pomaga pokryć rachunki za ciepłoi ciepłą wodę użytkową.

- Kolejne już przekazanie finansowego wsparcia w ramach projektu „Dzielimy się ciepłem" to nasz wkład w pomoc i opiekę  nad podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu. Ten jeden raz w roku, my też możemy poczuć się jak Święty Mikołaj - mówi Krzysztof Łebedowski, zastępca dyrektora Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Zgierzu.

 - Bardzo cieszymy się z otrzymanej pomocy finansowej. Wsparcie przeznaczymy na wyposażenie kuchni, a dokładnie na zakup energooszczędnej zmywarki z wyparzarką w klasie A++. Dzięki otrzymanemu wsparciu od PGE Energia Ciepła, możemy poprawić warunki socjalno-bytowe dzieci, a niektóre z nich przebywają w naszym ośrodku z internatem przez 7 dni w tygodniu. Jesteśmy wdzięczni i bardzo mile zaskoczeni tym mikołajkowym prezentem dla naszych dzieci - mówi Klaudia Szembek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu.

Program "Dzielimy się ciepłem" ma na celu wsparcie osób i instytucji poprzez dopłaty m.in. do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Skierowany jest do najbardziej potrzebujących odbiorców, w tym organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie, m.in. w Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Siechnicach, Zielonej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Kielcach, Szczecinie, Zgierzu i Rzeszowie.

W 2022 r. PGE Energia Ciepła wsparła ponad 30 organizacji na łączną kwotę niemalże pół mln zł. W ten sposób spółka wspomogła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, schronisk dla zwierząt, środowiskowych domów samopomocy, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących.

Historia inicjatyw związanych z wsparciem społecznie wrażliwych odbiorców ciepła sięga ponad dekadę wstecz. Od 2019 r. lokalne programy pomocowe prowadzone są w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem”.  W 2019 r. Program został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu  wśród sześćdziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Ranking przygotował ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program „Dzielimy się ciepłem” był również nominowany do Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Prezydenta RP.

 

PGE Energia Ciepła SA Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu jest podstawowym wytwórcą i dystrybutorem energii cieplnej dla Zgierza. Oddział dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną w wysokości 44,9  MWe oraz osiągalną mocą cieplną 111,1 MWt. Elektrociepłownia produkuje ciepło oraz energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji (skojarzeniu). Elektrociepłownia Zgierz wywodzi się ze struktur Zakładów Przemysłu Barwników „Boruta”.