PGE Energia Ciepła dzieli się ciepłem w Rzeszowie

21.12.2022
dzielimy-sie-cieplem_pge-energia-ciepla-rzeszow

Już po raz czwarty PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, wchodząca w skład Grupy PGE, wzięła udział w programie „Dzielimy się ciepłem”, którego celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących odbiorców ciepła sieciowego. Program skierowany jest m.in. do ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych placówek, z których korzystają odbiorcy wrażliwi społecznie.

 

Beneficjentami tegorocznej edycji programu zostały: Fundacja Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci oraz Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt ze schroniskiem dla zwierząt “KUNDELEK”. Wartość wsparcia udzielonego w ramach programu w 2022 r. wyniosła 30 tys. zł.

- Rzeszowska elektrociepłownia jest największym w mieście producentem ciepła i energii elektrycznej. Swoją  misję  postrzegamy jednak szerzej, jako angażowanie się w problemy lokalnych mieszkańców oraz dostrzeganie ich największych potrzeb. Jesteśmy związani z miastem i jego mieszkańcami, bo to dla nich produkujemy i dostarczmy ciepło. Przekazana  pomoc finansowa  pomoże w obniżeniu opłat za ogrzewanie i korzystanie z ciepłej wody użytkowej podmiotom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Udział w programie „Dzielimy się ciepłem” już po raz czwarty umożliwił nam wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego - powiedział Tadeusz Kępski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Mając na względzie ideę odpowiedzialności społecznej oraz kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju i czynnego udziału w życiu lokalnej społeczności,  rzeszowska elektrociepłownia chce nieść pomoc najbardziej potrzebującym oraz tym, którzy sami często nie potrafią o taką pomoc poprosić, jak dzieci czy zwierzęta. Dlatego w tym roku, jako beneficjentów, wybrano podopiecznych hospicjum dla dzieci oraz schroniska dla zwierząt. Środki wsparcia okazały się bardzo potrzebne, a pracownicy tych placówek docenili pomoc otrzymaną w ramach akcji.

 - W imieniu Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci składamy gorące podziękowania za przekazany dar serca. Wsparcie jakie zostało nam okazane przyczyni się do realizacji misji Hospicjum. Nasi Podopieczni to nieuleczalnie chore dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki i troski. Dziękujemy, że wspólnie z nami dajecie im nadzieję i sprawiacie, że na ich twarzach pojawia się uśmiech  -podziękował Rafał Ciupiński, Prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

- W tym trudnym, zimowym czasie staramy się zapewnić zwierzętom w schronisku Kundelek w Rzeszowie komfort cieplny. Na drewnianych kojcach musimy korzystać ze słomy i koców, ale większość psów i koty przebywają w budynkach, gdzie polegamy na cieple systemowym. Pomoc PGE Energia Ciepła jest nieoceniona, ponieważ dzięki niej zwierzęta starsze, chore, szczególnie wrażliwe, będą miały w kolejnych miesiącach zapewniony komfort termiczny, którego tak bardzo potrzebują. Serdecznie dziękujemy za podzielenie się ciepłem ze zwierzętami bezdomnymi –  powiedziała Katarzyna Pokrzywa ze Schroniska dla zwierząt „KUNDELEK”.

Program "Dzielimy się ciepłem" ma na celu wsparcie osób i instytucji poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Skierowany jest do najbardziej potrzebujących odbiorców, w tym organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie, m.in. w Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Siechnicach, Zielonej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Kielcach, Szczecinie, Zgierzu i Rzeszowie.

W 2022 r. PGE Energia Ciepła wsparła ponad 30 organizacji na łączną kwotę niemalże pół mln zł. W ten sposób spółka wspomogła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, schronisk dla zwierząt, środowiskowych domów samopomocy, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących.

Historia inicjatyw związanych z wsparciem społecznie wrażliwych odbiorców ciepła sięga ponad dekadę wstecz. Od 2019 r. lokalne programy pomocowe prowadzone są w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem”.  W 2019 r. Program został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu  wśród sześćdziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Ranking przygotował ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program „Dzielimy się ciepłem” był również nominowany do Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Prezydenta RP.

 

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie  jest producentem ciepła i energii elektrycznej, zaspokajającym potrzeby cieplne ok 65% mieszkańców Rzeszowa. Aktualnie w rzeszowskiej elektrociepłowni w 80% paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła i energii elektrycznej jest gaz ziemny, a 14% udaje się odzyskać z przetwarzania odpadów komunalnych w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Oddział dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną w wysokości 141 MWe oraz osiągalną mocą cieplną 528 MWt.