Mieszkańcy Torunia oraz energetycy i ciepłownicy wspólnie świętowali Dzień Energetyka

17.08.2018
eea4b3eb70c20b105efa7612abb5a4c1

Kilkaset osób wzięło udział w festynie edukacyjnym „Dzień Energetyka - nauka pełna energii” na terenie elektrociepłowni PGE Toruń. Były to pierwsze obchody Dnia Energetyka w toruńskiej elektrociepłowni zorganizowane pod marką PGE, w których wziął udział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Tegoroczny Dzień Energetyka miał wyjątkowe znaczenie dla osób, które podczas uroczystości zostały wyróżnione resortowymi odznaczeniami. 5 pracowników PGE Toruń uhonorowano „Za zasługi na rzecz rozwoju energetyki”, a wyróżnienia osobiście wręczył Minister Energii.

Miarą profesjonalizmu energetyków jest to, że na co dzień są niezauważalni. Nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że urządzenia zasilane energią elektryczną po prostu działają, z kranu leci ciepła woda, a grzejniki są ciepłe. Zawód energetyka pełni równie istotną funkcję, co lekarza, czy strażaka. To 24-godzinne czuwanie nad prawidłowym i nieprzerwanym zasilaniem w ciepło i energię elektryczną tysięcy odbiorców. To bardziej służba, niż zwykła praca – mówił Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii. 

W Festynie z okazji Dnia Energetyka wzięli także udział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Obecni byli również posłowie, liczni przedstawiciele władz samorządowych wraz z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Adamem Banaszakiem, przedstawiciele uczelni, służb mundurowych, spółek i instytucji oraz władze Grupy Kapitałowej PGE z wiceprezesem zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Markiem Pastuszko oraz prezesem zarządu PGE Energia Ciepła – Wojciechem Dąbrowskim.

Celem spółki jest prowadzenie działalności blisko lokalnych społeczności i ich potrzeb. Tak właśnie wyobrażamy sobie naszą rolę. Toruń jest tego najlepszym przykładem. Tutaj jesteśmy zarówno wytwórcą, jak i dystrybutorem ciepła, dzięki temu możemy dynamicznie wpływać na jakość życia mieszkańców i komfort oddychania czystym powietrzem. Dzięki rozwojowi naszej sieci Toruń może pochwalić się dzisiaj pozbawioną smogu piękną Starówką, wpisaną na światową listę UNESCOmówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła, jednej z kluczowych linii biznesowych Grupy PGE.

W ostatnim miesiącach Grupa PGE umocniła się na pozycji lidera produkcji energii elektrycznej w Polsce, a dzięki przejęciu aktywów EDF, funkcjonujących już pod nazwą PGE Energia Ciepła, wspięła się także na szczyt w wytwarzaniu ciepła. Dzięki rozsądnemu rozwojowi możemy jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju mówi Marek Pastuszko, wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.  

Ciepło, produkowane w instalacjach PGE Toruń, zasila miejski system ciepłowniczy, zaspakajając blisko 100 proc. potrzeb cieplnych odbiorców ciepła sieciowego w mieście a wytwarzana energia elektryczna przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu pokrywając ok. 70 proc. potrzeb Torunia na energię elektryczną.

Elektrociepłownia PGE Toruń, bazująca na niskoemisyjnym paliwie oraz nowoczesnej technologii, spełnia przyszłe i prognozowane restrykcyjne normy środowiskowe, przy jednoczesnej gwarancji bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii elektrycznej i ciepła.

Patronem grupy zawodowej energetyków od 1991 r. jest św. Maksymilian Kolbe – z zamiłowania elektryk, wyprzedzający umiejętnościami swoją epokę. Jego męczeńska śmierć w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 r. została uczczona ustanowieniem tego dnia świętem energetyków.