PGE Toruń mecenasem instalacji świetlnej podczas energetycznego Festiwalu Światła – Bella SKYWAY Festiwal!

08.08.2018
9e6f4fc0d67504758f19346dd9f58c7c

PGE Toruń po raz kolejny  będzie mecenasem jednej z instalacji świetlnych w ramach rozpoczynającego się 21 sierpnia w Toruniu Bella Skyway Festiwal! To jeden z najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych festiwali, nie tylko w Toruniu, ale i w Polsce. Organizatorzy spodziewają się ponad 400 tysięcy gości!

Tytuł 10. edycji Festiwalu to „Energia", co doskonale wpisuje się w naszą działalność. Planowane jest zaprezentowanie 17 instalacji, w tym – po raz pierwszy w Polsce – monumentalnej instalacji Cie Carabosse wykorzystującej ponad 600 elementów płonących żywym ogniem. Instalacje to nowoczesne iluminacje światła, które łączą projekcję laserową, mapping oraz animacji. Całość to iście energetyczne i pulsacyjne widowisko, rozświetlające gotycką architekturę Starego Miasta.

W tym roku PGE Toruń objął mecenat nad instalacją pt. „Głębia energii", która zlokalizowana będzie blisko toruńskiej Starówki przy przystani Toruń. Pokazana będzie w formie mappingu i laserowego pokazu energia wody - animacje będą tworzyły złudzenie trójwymiarowości poprzez połączenie projekcji dna ze ścianami basenu.

Festiwal Światła organizowany nieprzerwanie od 2009 roku i stanowiący unikalne połączenie piękna architektury, sztuki światła i naukowych, głównie astronomicznych inspiracji — jest największym plenerowym wydarzeniem kulturalnym w województwie kujawsko-pomorskim i jednym z najwyżej ocenianych przez publiczność wydarzeń kulturalnych w kraju. Wydarzenie polega na wykorzystaniu światła - najnowocześniejszych technik audio-wideo, w tym zaawansowanych form mappingu 3d, które pozostawiają w widzach niezapomniane wrażenia. W kilkunastu miejscach  na Starówce i w najbliższej okolicy – na zabytkowych kamienicach, fasadzie muzeów, kościołów pokazywane są tematyczne instalacje świetlne. W ramach Bella Skyway Festival sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta, a instalacje świetlne, akcje specjalne są dedykowane konkretnym miejscom. W nowatorski sposób podkreśla wartość sztuki i nauki w życiu zbiorowości. Innowacyjne sposoby przedstawiania sztuki łączą w unikalny sposób tradycję i współczesność pokazując, że sztuka nie musi być trudna i hermetyczna — przeciwnie, powinna być dostępna dla jak najszerszej grupy widzów. Festiwal mógłby odbywać się wyłącznie w Toruniu, będąc nierozerwalnie związanym z naukowym dziedzictwem miasta oraz rewolucyjnością myśli kopernikańskiej. Oddając ducha miejsca, realizuje strategię promocji miasta przez kulturę. Organizatorami Bella Skyway Festival są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Tegoroczna 10. edycja Festiwalu potrwa 6 dni – od 21 do 26 sierpnia br. i każdego dnia od  godz. 20.30 do północy co 3 minuty (w tzw. pętli) pokazywane są kilkuminutowe pokazy świetlne.