Lokalne projekty dla mieszkańców z programu PGE Toruń

04.06.2024
Toruń

PGE Toruń przeznaczy 60 tys. zł na realizację projektów dla mieszkańców miasta w ramach autorskiego programu wsparcia dla społeczności lokalnych.

 

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, już od 13 lat prowadzi „Program wsparcia społeczności lokalnej - mieszkańców/użytkowników budynków przyłączanych do sieci ciepłowniczej i korzystających z usług okołociepłowniczych PGE Toruń”. Właściciele i administratorzy, którzy w ciągu roku podłączyli do sieci ciepłowniczej budynki, o łącznym największym zapotrzebowaniu na moc cieplną oraz skorzystali z usług ciepłowniczych, poprawiając w ten sposób efektywność energetyczną budynków, otrzymują granty, które przeznaczają na udogodnienia dla swoich lokatorów. Są to na przykład: budowa placów zabaw i siłowni zewnętrznych, stworzenie ścieżek czy założenie osiedlowych zieleń. Program jest także formą promocji ciepła sieciowego, które jest jednym z najlepszych sposobów walki ze smogiem w mieście.

Tegoroczny program, dotyczący budynków przyłączonych i usług zakupionych w 2023 roku, rozstrzygnięto podczas cyklicznego Seminarium dla klientów „Rynek ciepła w Toruniu”.

W tym roku wsparcie trafiło do czterech podmiotów: BUDLEX S.A. – za największe przyłączanie na rynku pierwotnym (przyłączanie nowo wybudowanych budynków), Biura Zarządzania Nieruchomościami Ewa Iwińska za największe przyłączanie na rynku wtórnym (zmiana w istniejącym budynku źródła ciepła na ciepło sieciowe), Spółdzielni Mieszkaniowej Kopernik oraz Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego za zakup dodatkowych usług wspomagających zarządzanie ciepłem w budynkach i poprawę efektywności.

Jednymi z zakupionych usług były: telemetria czyli zdalne monitorowanie pracy węzłów cieplnych, która pozwoliła klientom na bieżące sprawdzanie poziomu zużycia ciepła czy parametrów dostawy, jak również analiza mocy zamówionej oraz rozliczenie zużycia ciepła w budynkach.

W ramach otrzymanych nagród laureaci ostatnich edycji programów PGE Toruń wykonali, m.in: stację serwisów rowerów na osiedlu JAR (Murapol Real Estate S.A. –nagroda w 2023), klomb zieleni na dziedzińcu budynku Gagarina 152 wraz z konserwacją, piaskownicą i ławki przy budynku mieszkalnym Letnia 4 (ZGM – nagroda w 2023 r.), plac zabaw na osiedlu Botanika przy ul. Strobanda (PHU Lem-Bud – nagroda w 2022 roku), plac zabaw przy ul. Fałata (Gmina Miasta Toruń – nagroda za 2020 r.), plac zabaw na terenie Szpitala Dziecięcego (Wojewódzki Szpital Zespolony im. Rydygiera w Toruniu – nagroda za 2019 r.), ławki dla kobiet karmiących na terenie Torunia, siłownię zewnętrzną i plac zabaw „Mogę być sprawny bo ćwiczę” na terenie Zespołu Szkół nr 6 (Gmina Miasta Toruń – nagrody za 2018 i 2016 r.), place zabaw (Budlex Sp. z o.o., nagroda za 2019 rok); mural na ścianie budynku wielorodzinnego (Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. – nagroda za 2018 r.).

PGE Toruń w ciągu trwania wszystkich edycji programu przekazała laureatom blisko 1,2 mln złotych. To wsparcie w całości zostało przeznaczone na projekty dla mieszkańców, które także promują spółkę i ciepło sieciowe na lokalnym rynku ciepła.