Kolejny etap inwestycji w elektrociepłowni w Gorzowie

13.12.2022
kolejny-etap-inwestycji-w-elektrocieplowni-w-gorzowie-5-

W gorzowskim oddziale PGE Energia Ciepła trwa budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej o mocy 62,5 MWt. W ostatnim tygodniu na teren inwestycji przyjechały kotły. Zakończenie budowy nowej inwestycji planowane jest do końca przyszłego roku.

 

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej w Gorzowie Wielkopolskim to jedna z kluczowych inwestycji w PGE Energia Ciepła. Do końca przyszłego roku powstanie m.in. budynek kotłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem będzie wysokometanowy gaz systemowy.

- To obecnie nasza kluczowa inwestycja. Prace idą zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Budowa pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca przyszłego roku. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na efektywność wytwarzania naszej elektrociepłowni - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Inwestycja rozpoczęła się na przełomie sierpnia i września br. Po ogrodzeniu terenu i wykonaniu pomiarów geodezyjnych rozpoczęto prace ziemne. W listopadzie ukończono fundamenty pod kotły oraz komin. W międzyczasie do gorzowskiej elektrociepłowni dotarły także pierwsze urządzenia. W tym zbiornik wody zasilającej wraz z kolumną odgazowywacza, przegrzewacze pary, wentylatory palników kotłowych oraz inne urządzenia około blokowe.

Prace te pozwoliły na spełnienie jednego z głównych kamieni milowych całej inwestycji, czyli transportu samych kotłów. Najpierw płynęły one barką z Niemiec do portu w Szczecinie, a następnie transportem drogowym dotarły do Gorzowa Wielkopolskiego. Całość trwała kilkanaście dni. Dużym wyzwaniem logistycznym było także ich rozładowanie na terenie elektrociepłowni oraz montaż na wcześniej przygotowanych fundamentach. Cała operacja została zakończona sukcesem w pierwszych dniach grudnia.

W kolejnych tygodniach prace skupią się na budowie budynku elektrycznego oraz samej kotłowni. Koszt przedsięwzięcia przekroczy 40 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Bipromet S.A. z Katowic. Prace potrwają do końca 2023 roku.

 

Do PGE Energia Ciepła należy w Gorzowie Wielkopolskim elektrociepłownia o łącznej mocy 367 MWt, dostarczającej 1,9 PJ energii cieplnej do mieszkańców miasta. PGE Energia Ciepła posiada w Gorzowie Wielkopolskim również 135,3 km sieci ciepłowniczej.