III Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni już za nami

30.11.2022
olimpiada-final_1

Imponująca wiedza o energii i cieple oraz dobra zabawa z nutką rywalizacji – tego nie brakowało podczas 3. edycji Olimpiady Energetycznej o Puchar Prezydenta Gdyni. Rywalizacja, w której udział wzięło 36 drużyn, odbyła się 28 listopada 2022 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Tym razem najlepsi byli bracia: Maksymilian (12 lat) i Mikołaj (14 lat) Moskotowie z Gdyni. 

 

Olimpiada Energetyczna to konkurs skierowany do mieszkańców województwa pomorskiego, w tym także do dzieci szkół podstawowych.  Jego celem jest edukacja w zakresie sposobów ograniczania zużycia energii i racjonalnego podejścia do gospodarowania nią. Dodatkowo, uczestnicy podczas konkursu dowiedzieli się więcej na temat kogeneracji, rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej, odnawialnych źródeł energii, ekologicznego transportu, ochrony powietrza oraz zmian klimatu.

- Ekologiczna świadomość rozwijana od dziecka sprawia, że przyszłe pokolenie będzie bardziej świadomie korzystać z tego, co daje nam natura. Olimpiada Energetyczna to świetna okazja do wspólnej zabawy, ale także do pogłębienia wiedzy  i budowania  właściwych postaw w zakresie korzystania z energii - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła, jednego z organizatorów wydarzenia.

Tegoroczna edycja Olimpiady zwróciła szczególną uwagę na ważną kwestię, jaką jest dzisiaj oszczędzanie energii.

- Oszczędzanie energii to nie chwilowa moda ale sposób na funkcjonowanie w zmieniającym się świecie. Olimpiada to dobra okazja na sprawdzenie swojej wiedzy i możliwość poznania nowych sposobów oszczędzania energii, a to ważny krok w kierunku powstrzymania ocieplania się klimatu – mówi Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni.

Aby wygrać Olimpiadę, trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą dotyczącą kwestii energetycznych, ale również jak najszybciej udzielić poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe. Łatwo nie było, bo – jak mówią organizatorzy – z roku na rok poziom trudności pytań rośnie.

W czasie spotkania w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się ciekawy pokaz działania kamery termowizyjnej, przeprowadzony przez firmę Termocent. Wiadomo, że termowizja może odgrywać kluczową rolę, jeśli chcemy obniżyć koszty ogrzewania budynku. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcie wykonane... kamerą termowizyjną.

Wydarzenie, łączące w sobie elementy nauki, świetnej zabawy i rywalizacji, realizowane było w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej „Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych”, organizowanej przez PGE Energia Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Miasto Gdynia. Organizatorem tego wydarzenia był również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a wśród Partnerów znalazło się Centrum Nauki Experyment, które przeprowadziło interesujące pokazy naukowe dla uczestników Olimpiady.