Edukacja, sport, wsparcie potrzebujących – PGE Energia Ciepła w Krakowie podsumowuje rok pełen inicjatyw CSR

01.02.2023
pge-energia-ciepla-krakow-csr

Realizacja strategii odpowiedzialnej społecznie – poprzez ochronę środowiska, inicjatywy dobroczynne oraz współpracę z samorządami lokalnymi i innymi instytucjami związanymi z miastem – to priorytet krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Sadzenie drzew, udział w Festiwalu Zawodów, wsparcie dla dzieci z Ukrainy, współorganizacja Biegu Trzech Kopców czy Krakowskiego Festiwalu Filmowego - spółka podsumowuje swoje inicjatywy zrealizowane w Krakowie w 2022 roku.

 

- Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła od ponad 50 lat jest obecna na mapie Krakowa. To tutaj produkujemy ciepło dla naszego miasta. Jednak ze stolicą Małopolski jesteśmy związani nie tylko węzłem cieplnym, ale także wieloma inicjatywami na rzecz jej społeczności i lokalnych instytucji. W 2022 roku zrealizowaliśmy ich rekordową liczbę na terenie naszej działalności, bo aż 15. Jesteśmy dumni, że nasze wsparcie pomaga w rozwoju miasta – mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Flagową akcją PGE Energia Ciepła jest program „Dzielimy się ciepłem”. W Krakowie to szesnasty rok z rzędu, kiedy spółka, wraz z partnerami, wsparła organizacje pozarządowe ze stolicy Małopolski – tu w ramach akcji społecznej „Podzielmy się ciepłem”. Wartość tegorocznego wsparcia udzielonego przez krakowską elektrociepłownię wynosiła 75 tys. zł, a kwota ta przyczyniła się do pomocy 11 beneficjentom, w zakresie opłat za ciepło sieciowe oraz ciepłą wodę użytkową. Byli wśród nich: Fundacja HAMLET, Stowarzyszenie SIEMACHA, Fundacja Internationaler Bund Polska, Duszpasterskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Bank Żywności w Krakowie, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja, Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” – Ośrodek Pomocy Osobom z Chorobami Krwi i Nowotworami, Stowarzyszenie Manko, Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” w Krakowie, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes oraz Fundacja „Ukryte Skrzydła”.

Ponadto, kolejny rok z rzędu, w ramach programu PGE Energia Ciepła Energetyczna Kariera, przedstawiciele krakowskiej elektrociepłowni zostali zaproszeni do udziału w pracach jury X edycji Konkursu Prac Własnych im. prof. Marka Rabijasza, organizowanym przez Zespół Szkół Energetycznych w Krakowie. Ważną inicjatywą był także Festiwal Zawodów, na którym krakowska elektrociepłownia była obecna corocznie. Pracownicy, ramię w ramię z uczniami Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie, zachęcają do wybrania energetycznej ścieżki kariery. Za wkład w rozwój edukacji zawodowej i promocję praktycznych zawodów wśród młodzieży oraz współpracę z Województwem Małopolskim w zakresie modernizacji kształcenia zawodowego w Małopolsce, krakowska elektrociepłownia została nagrodzona podczas Gali Kształcenia Zawodowego 2022.

Również w 2022 roku kilkudziesięciu pracowników – wolontariuszy, wraz z rodzinami i przyjaciółmi, wspólnie obsadzili teren leśny o powierzchni ok. 25 arów. W Krakowie sadzenie drzew w ramach programu „Lasy pełne energii” to już tradycja. Dzięki akcji, niepołomicki drzewostan powiększył się w ostatnim roku o ok. 2000 młodych dębów szypułkowych.

Razem dla kultury i sportu

W 2022 r. krakowska elektrociepłownia sfinalizowała również wiele projektów kulturowych m.in. z Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Krakowa, Krakowską Fundacją Filmową czy Krakowskim Biurem Festiwalowym. Wspólne działania zaowocowały 8 wydarzeniami muzycznymi i filmowymi, które przyciągały tłumy. Na uwagę zasługuje także nowość
w kulturalnej ofercie Krakowa, czyli czterodniowy Festiwal na Wzgórzu Wawelskim „Wawel jest Wasz”, który został przygotowany we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.

W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła podpisała także umowę sponsoringową z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie, której pierwszym owocem była współpraca podczas  organizacji 15. edycji Biegu Trzech Kopców. W 2022 roku PGE Energia Ciepła została także sponsorem krakowskiego Klubu Sportowego Prądniczanka. Klub jest uczestnikiem amatorskich rozgrywek międzywojewódzkich oraz turniejów krajowych i zagranicznych dzieci i młodzieży w piłce nożnej.

PGE Energia Ciepła partnerem miast i regionów

Niemalże pół miliona złotych PGE Energia Ciepła przekazała w 2022 roku do ponad 30 organizacji w ramach ogólnopolskiego programu PGE Energia Ciepła Dzielimy się ciepłem. W ten sposób spółka wspomogła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, schronisk dla zwierząt, środowiskowych domów samopomocy, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących.  

- Jesteśmy partnerem miast i regionów. Dlatego potrzeby i inicjatywy mieszkańców lokalizacji, w których mamy swoje elektrociepłownie są nam bliskie. Angażujemy w realizację projektów na rzecz czystego powietrza, wsparcia ochrony środowiska, edukacji dzieci i młodzieży w zakresie produkcji ciepła i energii elektrycznej, a także kultury i sportu. Aktywnie uczestniczymy również w działaniach na rzecz pomocy odbiorcom wrażliwym społecznie. W ubiegłym roku zaangażowaliśmy się także we wsparcie dla Ukrainy, przekazując paczki z żywnością i najbardziej potrzebnymi artykułami  – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła już od lat, we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach, w których zlokalizowane są aktywa spółki, prowadzi program Energetyczna Kariera. Projekt zakłada umożliwianie uczniowi nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże. W 2022 r. najbardziej intensywne działania w ramach programu, prowadzono w elektrociepłowniach w Zielonej Górze, Toruniu, Krakowie oraz na Wybrzeżu.

Natomiast blisko 20 tys. drzew PGE Energia Ciepła posadziła w 2022 roku, wspólnie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, w ramach ogólnopolskiego programu PGE Lasy pełne energii. Dzięki tym działaniom spółka pomaga poprawić jakość powietrza oraz stan wód gruntowych, a także wspiera odbudowę drzewostanu w polskich lasach.

PGE Energia Ciepła już od ponad 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, dzięki czemu wspólnie zajmują się ochroną sokołów wędrownych w Polsce. Sokoły wędrowne zagnieździły się na czterech kominach, należących do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – w Gdyni, Lublinie Wrotków i Toruniu, gdzie życie ptaków można obserwować on-line, oraz w Gdańsku. W 2022 roku PGE Energia Ciepła odnotowała prawie 150 tys. wejść na podgląd tylko gdyńskiego gniazda. W ubiegłym roku z 13 złożonych przez sokoły wędrowne jaj wykluło się 8 piskląt.