Wirtualna wystawa „Tablice Pamięci” dostępna w ramach kampanii #zostańwdomu

27.04.2020
0f066ae75335be9c09d02bff25b7b260

Na stronie www.tablicepamieci.pl można zwiedzać on-line wystawę „Tablice Pamięci” w ramach ogólnopolskiej kampanii #zostańwdomu. Wirtualna wystawa jest częścią projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła, którego celem jest przywrócenie pamięci o tablicach Tchorka umieszczonych w miejscach egzekucji warszawiaków w latach II wojny światowej.

Wystawa „Tablice Pamięci”, przygotowana przez PGE Energię Ciepła, przedstawia skalę niemieckiej represji wobec ludności cywilnej Warszawy, ukazując największe zbrodnie niemieckie w Warszawie w czasie okupacji w latach 1939 - 1945. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego. 

- Dotychczas wystawę można było obejrzeć w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także dzięki uprzejmości PKP Polskich Kolei Państwowych, w hali dworca Warszawa Centralna. Obecnie udostępniamy wystawę wirtualnie, aby każdy mógł się z nią zapoznać  bez wychodzenia z domu. Jest to część ogólnopolskiej kampanii #zostańwdomu – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wystawa (w wersji polskiej i angielskiej) została przeniesiona do sieci i jest już dostępna w wersji on-line na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”, która dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store.

Wystawa on-line jest jednym z wielu działań realizowanych przez PGE Energia Ciepła w ramach projektu „Tablice Pamięci”.  Projekt zainicjowany w 2018 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej został objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Głównym celem przedsięwzięcia jest umieszczenie informacji w języku angielskim i polskim obok ocalałych 167 tablic Karola Tchorka w Warszawie, które znajdują się w miejscach przeprowadzonych egzekucji.

Dowiedz się więcej o projekcie "Tablice Pamięci"