Projekt Tablice Pamięci został zainicjowany przez PGE Energia Ciepła w związku z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, pod patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Projekt spełnia trzy cele:

- wyeksponowanie i oddanie należnej czci miejscom pamięci - tablicom i pomnikom - opisującym heroiczne i dramatyczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej,

-  dotarcie z informacją na temat faktów historycznych do zagranicznych turystów,

-  popularyzacja i zwiększenie rozpoznawalności miejsc pamięci.

Cele te są realizowane poprzez zamieszczenie obok istniejących tablic projektu Karola Tchorka nowych tablic z informacjami po kwerendzie historycznej w języku polskim i angielskim oraz kodem QR.  

Tablice Pamięci - wystawa online

Na stronie www.tablicepamieci.pl można zwiedzać online wystawę „Tablice Pamięci” w ramach ogólnopolskiej kampanii #zostańwdomu. Wirtualna wystawa jest częścią projektu „Tablice Pamięci”. 

Wystawa (w wersji polskiej i angielskiej) została przeniesiona do sieci i jest już dostępna w wersji online na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”, która dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store.

Wystawa online jest jednym z wielu działań realizowanych przez PGE Energia Ciepła w ramach projektu „Tablice Pamięci”.  Projekt zainicjowany w 2018 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej został objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Głównym celem przedsięwzięcia jest umieszczenie informacji w języku angielskim i polskim obok ocalałych 167 tablic Karola Tchorka w Warszawie, które znajdują się w miejscach przeprowadzonych egzekucji.

 

W ramach projektu Tablice Pamięci PGE Energia Ciepła:

tablice-pamieci-koncert-miasto-pamieci_male.do.srodka.jpg
  • Zinwentaryzowała 167 miejsc pamięci: wykonała dokumentację zdjęciową każdego miejsca, przeprowadziła kwerendę każdej tablicy, przetłumaczyła treści tablic na język angielski oraz sukcesywnie montuje tablice z kodami QR przy tablicach projektu Karola Tchorka
  • Zainicjowała program dla szkół „Miasto Pamięci” we współpracy z Fundacją Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. W ramach programu zorganizowała konferencję metodyczno-historyczną dla nauczycieli. Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymali pakiety z materiałami edukacyjnymi: mini-podręcznikiem, scenariuszem zajęć, filmem edukacyjnym oraz 10 planszową wystawą wielkoformatową. PGE Energia Ciepła zrealizowała multimedialne lekcje w 60 szkołach, w których wzięło udział ponad 3000 uczniów z Warszawy i Mazowsza oraz przeprowadziła konkurs z nagrodami. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 3 lutego 2020 r. i towarzyszyło otwarciu wystawy „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939 – 1945” w hali głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki.
  • Stworzyła stronę internetową www.tablicepamieci.pl oraz aplikację mobilną „Tablice Pamięci”, którą można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play oraz App Store. W aplikacji znajduje się mapa ze 167 lokalizacjami tablic projektu Karola Tchorka. Za pomocą nawigacji można dotrzeć do dowolnej z nich i przeczytać historię z nią związaną.
  • Zorganizowała koncert „Miasto Pamięci”, który odbył się 5 października 2019 r. w  Muzeum Wojska Polskiego. Koncert miał na celu upamiętnienie ofiar cywilnych Warszawy, które zginęły w latach 1939-1945. Na scenie wystąpili muzycy młodego pokolenia: Bartas Szymoniak, Piotr Karpienia oraz - zespół Luxtorpeda. Retransmisję koncertu można było obejrzeć na kanale TVP3.
  • Przygotowała 20 planszową wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939 – 1945”, którą można zobaczyć do 31 marca 2020 r. w hali głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Wystawa ukazuje terror niemiecki w Warszawie w czasach II Wojny Światowej, od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego, a także przybliża sylwetki konkretnych ofiar.

Tablice Pamięci - logotyp

pgeenergiaciepla_site