VII Kieleckie Dni Energii z Przyrodą z udziałem Elektrociepłowni w Kielcach

07.06.2023
vii-kieleckie-dni-energii-z-przyroda-fot

Już po raz siódmy odbyła się Kampania informacyjno-edukacyjna na temat poprawy efektywności energetycznej i ochrony powietrza na terenie miasta Kielce. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć Elektrociepłowni w Kielcach, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE. Produkcja energii cieplnej i elektrycznej, efektywność energetyczna, ochrona powietrza, adaptacja do zmian klimatu – to tylko niektóre z tematów promowanych na stoisku kieleckiej elektrociepłowni.

 

Kieleckie Dni Energii z Przyrodą zostały zorganizowane 5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska przez Prezydenta Miasta Kielce. Kielecka elektrociepłownia po raz kolejny została partnerem tego wydarzenia. Udział w Dniach Energii wzięło ponad 500 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Kielc.

- Elektrociepłownia w Kielcach, jako producent ciepła i energii elektrycznej dla Kielc, podejmuje zarówno działania inwestycyjne, jak i edukacyjne, na rzecz czystego powietrza i ochrony środowiska. Dlatego po raz kolejny dołączyliśmy do Kampanii „VII Kieleckich Dni Energii z Przyrodą” budującej świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Podczas tego wydarzenia wyjaśniliśmy jak w procesie kogeneracji powstaje ciepło oraz energia elektryczna, a także jak oszczędzać energię, aby wpływać na poprawę stanu środowiska i domowego budżetu. Doradzaliśmy i pokazywaliśmy, że każdy, nawet drobny gest, wpływa na poprawę stanu środowiska, a tym samym zdrowia naszego oraz naszych najbliższych powiedział Zbigniew Duda, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach.

Na stoisku edukacyjno-informacyjnym, które stanęło na terenie Parku Miejskiego, pracownicy kieleckiej elektrociepłowni przygotowali projekcję filmów edukacyjnych z Kotem Ciepłosławem, Pstryczkiem Elektryczkiem i Felką Kaloryfelką. Są to bohaterowie projektu PGE Energia Ciepła, którzy w przystępny i zabawny sposób wyjaśniają dzieciom jak powstaje ciepło w procesie wysokosprawnej kogeneracji i jak dociera ono do domowego kaloryfera. W filmach przedstawione są również ekologiczne zalety korzystania z ciepła sieciowego, a także porady co robić, żeby oszczędzać ciepło i dbać tym samym o czyste powietrze. Podczas wydarzenia wyjaśniano również czym są odnawialne źródła energii i czego nie wolno spalać w przydomowych piecach, aby zadbać o zdrowie. Na aktywnie uczestniczących w rozwiązywaniu zagadek, quizów czy krzyżówek, czekały drobne upominki.

PGE Energia Ciepła prowadzi działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, od kilku lat prowadzony jest program „Przygody Kota Ciepłosława”, który ma na celu budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych oraz poszerzenie ich wiedzy na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. Przewodnikiem po świecie nauki w programie dla najmłodszych jest sympatyczny Kot Ciepłosław. W ramach projektu zostały przygotowane specjalne narzędzia edukacyjne: bezpłatne scenariusze zajęć dla nauczycieli, gry i filmiki edukacyjne dla uczniów. W projekcie – konkursie w 2021 roku do programu zgłosiło się ponad 500 szkół z całej Polski.