Pierwsze jajka u naszych sokołów wędrownych

11.03.2025
Sokół wędrowny

Sokoły wędrowne poczuły już wiosnę. TORKA i TOREK z Torunia, KOKSINKA I BOSMAN z Gdyni oraz gdańskie sokoły mają już pierwsze jajka w tym lęgu. Czekamy jeszcze na WROTKĘ i CZAJNIKA z Lublina Wrotków.

 

Od 2010  roku współpracujemy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół". W 2019 roku wyposażono gniazdo toruńskich i lubelskich sokołów wędrownych w kamery do podglądu online. Natomiast gdyńskie sokoły można obserwować już od 2016  roku. Dzięki temu można przez całą dobę śledzić życie sokołów wędrownych w Toruniu, Lublinie Wrotków i Gdyni (w Gdańsku jest aparat fotograficzny z czujnikiem ruchu  – tzw. fotopułapka).

Samica sokoła wędrownego rozpoczyna wysiadywanie już od pierwszego zniesionego jaja. Kolejne jaja pojawiają się w odstępach dwu-,trzydniowych. Młode sokoły powinny wykluć się w kwietniu, po 32 dniach inkubacji (wysiadywania) jaja. Na przełomie maja i czerwca młode sokoły rozpoczną naukę latania.
Sokół wędrowny to gatunek średniego ptaka drapieżnego, których żyje w Polsce zaledwie kilkadziesiąt par i są one objęte ochroną gatunkową ścisłą. Możliwość podglądania na żywo życia rodzinnego sokoła wędrownego ułatwia rozpowszechnianie wiedzy na temat prac związanych z odbudową tego gatunku oraz buduje zainteresowanie i zrozumienie dzikiej natury zwierząt.
 

Nasze sokoły wędrowne:
Toruń: Torek i Torka
Lublin: Wrotka i Czajnik
Gdynia: Koksinka i Bosman