PGE Toruń wytwarza i dostarcza ciepło, pamiętając o środowisku

20.01.2020
6f9cec5f8f41a6d7350e3ecdf83083c7

Produkując ciepło i energię elektryczną PGE Toruń dba o środowisko. Wysokosprawna kogeneracja i niskoemisyjne instalacje to podstawowe założenia prowadzonej działalności z poszanowaniem przyrody. Toruńska spółka troszczy się o jakość powietrza, ale też wspiera rozwój ekosystemu miejskiego.Produkując ciepło i energię elektryczną PGE Toruń dba o środowisko. Wysokosprawna kogeneracja i niskoemisyjne instalacje to podstawowe założenia prowadzonej działalności z poszanowaniem przyrody. Toruńska spółka troszczy się o jakość powietrza, ale też wspiera rozwój ekosystemu miejskiego.

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, od 9 lat współpracuje z toruńskim Urzędem Miasta wspierając rozwój terenów zielonych w Toruniu. W ciągu tych lat spółka ufundowała założenia zieleni na wielu toruńskich skwerach i parkach - w miejscach częstych spacerów torunian i turystów, licznie odwiedzających miasto.

W grudniu ubiegłego roku PGE Toruń ufundowała nasadzenia wierzb płaczących (odmiana Wierzba biała „Tristis”) na ul. Ślimak Getyński w Toruniu.

- Wsparcie rozwoju zieleni jest jednym z działań  PGE Toruń  wpisujących się w troskę o ochronę lokalnego środowiska naturalnego – powietrza i rozwoju ekosystemu miejskiego. Obok działań służących likwidacji niskiej emisji, poprzez przyłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej, posadzenie nowych drzew pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza w Toruniu. Ponadto stanowi element krajobrazu i uatrakcyjnia miejsca, które lubią torunianie i licznie odwiedzający miasto turyści  – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

W poprzednich latach spółka we współpracy z samorządem sfinansowała nasadzania: jesionów wyniosłych na Bulwarze Filadelfijskim (2018 rok), lip srebrzystych i głogu pośredniego na Placu ToMiTo - Towarzystwa Miłośników Torunia (lata 2016-2017), klonów, bukszpanu wiecznie zielonego na Rynku Nowomiejskim, oprócz tego dębów czerwonych, leszczyn, wierzb płaczących, kasztanowca czerwonego i szmaragdowych tuj na położnych blisko toruńskiej Starówki skwerach „Dolinie Marzeń” i Tujakowskiego (lata 2011-2015). Łącznie około 70 drzew na kwotę blisko 100 tysięcy złotych zostało zasadzonych w Toruniu, dzięki wsparciu PGE Toruń.

Oprócz drzew i krzewów w centrum Torunia, pracownicy  toruńskiej spółki w ramach akcji wolontariatu GK PGE „Lasy pełen energii” posadzili w ciągu ostatnich 2 lat wspólnie z Nadleśnictwem Toruń i uczniami toruńskiego Zespołu Szkól inżynierii Środowiska, około 2600 młodych dębów w pobliskich lasach (leśnictwo Łysomice).

Spółka dba o utrzymania zagrożonych gatunków zwierząt.  PGE Toruń wspiera Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony i odbudowy gatunku sokoła wędrownego. Od 2019 roku sokoły gniazdujące na kominie nieczynnej elektrociepłowni PGE Toruń można oglądać online. Obecnie sokoły przygotowują się do kolejnego okresu lęgowego. Możliwość podglądania na żywo życia rodzinnego sokoła wędrownego ułatwia rozpowszechnianie wiedzy na temat prac związanych z odbudową gatunku oraz buduje zainteresowanie i zrozumienie dzikiej natury zwierząt.

Toruńskie sokoły można śledzić pod linkiem: http://peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad