PGE Toruń modernizuje sieć ciepłowniczą i węzły cieplne

28.07.2025
Toruń

W lipcu br. w Toruniu rozpoczęto kolejny etap modernizacji sieci ciepłowniczej i węzłów cieplnych w budynkach zasilanych ciepłem sieciowym. PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, w ramach tegorocznych prac wymieni łącznie 3,5 km ciepłociągów oraz 46 węzłów cieplnych. Coroczne modernizacje to gwarancja bezpieczeństwa i ciągłości dostaw ciepła przez cały rok, a szczególnie w okresie grzewczym.

Sieć ciepłownicza w Toruniu, której właścicielem jest PGE Toruń, ma obecnie długość 270 km, z czego około 65% to nowoczesne ciepłociągi preizolowane wyposażone w systemy alarmowe.

– Korzyści dla mieszkańców płynące z modernizacji to przede wszystkim bezpieczeństwo, niezawodność oraz nieprzerwane dostawy ciepła i ciepłej wody przez cały rok. Priorytetem przy planowaniu prac modernizacyjnych jest stan techniczny infrastruktury – sukcesywnie wymieniamy starsze ciepłociągi kanałowe, które wciąż występują w niektórych częściach miasta. Wszystkie nowe odcinki sieci ciepłowniczej wyposażone są w systemy zdalnego nadzoru, które umożliwiają bieżące monitorowanie ich stanu. W ciągu ostatnich sześciu lat wymieniliśmy już 15 km ciepłociągów – w tym roku dojdzie kolejne 3,5 km - mówi Wojciech Dobrak, Prezes Zarządu PGE Toruń.

Tegoroczne prace modernizacyjne obejmują zadania realizowane w różnych częściach Torunia. Prowadzone będą m.in. na Chełmińskim Przedmieściu (kontynuacja prac rozpoczętych w 2024 r.), na osiedlu Dekerta oraz osiedlu Rubinkowo I (pierwszy etap prac). Modernizacja obejmie nie tylko wymianę ciepłociągów, ale także zamianę grupowych węzłów cieplnych na nowoczesne, indywidualne węzły o większej elastyczności działania, lepiej dostosowane do potrzeb mieszkańców poszczególnych budynków. Węzły zostaną wymienione m.in.

Modernizacja sieci ciepłowniczej przekłada się nie tylko na poprawę efektywności energetycznej i pewność dostaw, ale także dzięki ograniczeniu strat ciepła podczas przesyłu, zmniejsza się zapotrzebowanie na energię pierwotną, co oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych powstających przy jej wytwarzaniu.

Prowadzone prace modernizacyjne będą się wiązać z czasowymi przerwami w dostawie ciepłej wody do budynków w rejonach objętych pracami. PGE Toruń na bieżąco informuje administratorów i właścicieli budynków o terminach przerw w dostawie ciepłej wody i dokłada wszelkich starań, aby były one jak najmniej uciążliwe. Szczegółowy harmonogram prowadzonych prac oraz związanych z nimi przerw w dostawie ciepłej wody dostępny jest na stronie internetowej PGE Toruń.

Modernizacje zakończą się przed nowym sezonem grzewczym, a łączny koszt tegorocznych inwestycji wyniesie 11 mln zł.

Niezależnie od prowadzonych modernizacji, przez cały rok trwają również prace związane z przyłączaniem nowych budynków do sieci ciepłowniczej, w tym budową nowych odcinków sieci oraz przyłączy. Do końca 2025 roku PGE Toruń planuje przyłączyć około 50 nowych budynków o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną na poziomie 6 MWt.