PGE Energia Ciepła wspiera lokalną społeczność w Gorzowie Wielkopolskim

15.02.2023
pge-energia-ciepla-lasy-pelne-energii-gorzow-wlkp-jpg

Gorzowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, podsumowuje działania CSR za 2022 rok. Spółka zrealizowała w tym czasie wiele inicjatyw w obszarach związanych z kulturą, edukacją, ekologią oraz wsparciem potrzebujących.

 

PGE Energia Ciepła jest spółką odpowiedzialną społecznie, związaną z Gorzowem Wielkopolskim oraz jego mieszkańcami. Z tego względu każdego roku angażuje się w wiele społecznych inicjatyw, w których chętnie biorą udział także jej pracownicy.

- Ciepło i energia elektryczna, pochodzące z naszej elektrociepłowni towarzyszą każdego dnia mieszkańcom, instytucjom, organizacjom oraz wydarzeniom odbywającym się na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Zawsze chętnie korzystamy z możliwości udziału w akcjach pro środowiskowych oraz wspieramy lokalne organizacje pożytku publicznego – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Jesteśmy blisko mieszkańców

Gorzowski Oddział Spółki po raz kolejny przekazał darowizny w ramach ogólnopolskiego programu PGE Energia Ciepła „Dzielimy się ciepłem”. Do lokalnych organizacji pożytku publicznego trafiło łącznie 65 tys. zł, a wsparciem zostało objęte Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, Hospicjum św. Kamila oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

W dbałości o kulturę PGE Energia Ciepła jest sponsorem Gorzowskich Spotkań Teatralnych natomiast Gorzowską Filharmonię objęła swoim mecenatem PGE Polska Grupa Energetyczna.

W ostatnich miesiącach na terenie gorzowskiej elektrociepłowni zostały także zorganizowane m.in. zbiórki dla uchodźców z Ukrainy oraz te na rzecz bezdomnych zwierząt ze schroniska Azorki.

Dbamy o ekologię

Pracownicy gorzowskiej elektrociepłowni w 2022 r. wzięli udział w akcji „Lasy pełne energii”. Inicjatywa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i udział w niej biorą często całe rodziny. Pod okiem leśników z Nadleśnictwa Kłodawa zostało posadzonych ponad 1000 sadzonek buków. Do akcji przyłączyła się kadra menadżerska, pracownicy biurowi, pracownicy ruchu oraz przedstawiciele związków zawodowych.

PGE Energia Ciepła pomaga także lokalnym pszczelarzom. W gorzowskim oddziale znajduje się ponad 70 uli, w których szacunkowo żyje ok. 7 mln pszczół. W tym ok. 50 uli zlokalizowanych jest na składowisku żużla i popiołu w Janczewie oraz 23 na terenie elektrociepłowni przy ul. Energetyków.

- Takich miejsc jest niestety coraz mniej, pomimo tego, że  ze względu na ukształtowanie terenu oraz odległość od zabudowań panują tutaj idealne warunki do rozwoju pszczół – poinformował Zenon Piniewski, opiekun części pasiek na terenach gorzowskiej elektrociepłowni.

Kształcimy młodych energetyków

Spółka od wielu lat angażuje się w edukację młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą z energetyką. W ramach programu „Energetyczna Kariera" organizowane są praktyki i staże w gorzowskiej elektrociepłowni, a część pracowników prowadzi zajęcia edukacyjne dla uczniów. W ten sposób młodzi adepci poznają mechanizmy funkcjonowania jednostek wytwórczych nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. PGE Energia Ciepła posiada dwie swoje klasy patronackie w Zespole Szkół Elektrycznych: Technik Energetyk oraz Technik Automatyk.

PGE Energia Ciepła partnerem miast i regionów

Niemalże pół miliona złotych PGE Energia Ciepła przekazała w 2022 roku do ponad 30 organizacji w ramach ogólnopolskiego programu PGE Energia Ciepła Dzielimy się ciepłem. W ten sposób spółka wspomogła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, schronisk dla zwierząt, środowiskowych domów samopomocy, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących. 

- Jesteśmy partnerem miast i regionów. Dlatego potrzeby i inicjatywy mieszkańców lokalizacji, w których mamy swoje elektrociepłownie są nam bliskie. Angażujemy w realizację projektów na rzecz czystego powietrza, wsparcia ochrony środowiska, edukacji dzieci i młodzieży w zakresie produkcji ciepła i energii elektrycznej, a także kultury i sportu. Aktywnie uczestniczymy również w działaniach na rzecz pomocy odbiorcom wrażliwym społecznie. W ubiegłym roku zaangażowaliśmy się także we wsparcie dla Ukrainy, przekazując paczki z żywnością i najbardziej potrzebnymi artykułami  – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła już od lat, we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach, w których zlokalizowane są aktywa spółki, prowadzi program Energetyczna Kariera. Projekt zakłada umożliwianie uczniowi nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże. W 2022 r. najbardziej intensywne działania w ramach programu, prowadzono w elektrociepłowniach w Zielonej Górze, Toruniu, Krakowie oraz na Wybrzeżu.

Natomiast blisko 20 tys. drzew PGE Energia Ciepła posadziła w 2022 roku, wspólnie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, w ramach ogólnopolskiego programu PGE Lasy pełne energii. Dzięki tym działaniom spółka pomaga poprawić jakość powietrza oraz stan wód gruntowych, a także wspiera odbudowę drzewostanu w polskich lasach.

PGE Energia Ciepła już od ponad 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, dzięki czemu wspólnie zajmują się ochroną sokołów wędrownych w Polsce. Sokoły wędrowne zagnieździły się na czterech kominach, należących do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – w Gdyni, Lublinie Wrotków i Toruniu, gdzie życie ptaków można obserwować on-line, oraz w Gdańsku. W 2022 roku PGE Energia Ciepła odnotowała prawie 150 tys. wejść na podgląd tylko gdyńskiego gniazda. W ubiegłym roku z 13 złożonych przez sokoły wędrowne jaj wykluło się 8 piskląt.