PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy pomaga, edukuje i chroni

06.02.2023
dzielimy-sie-cieplem-pge-energia-ciepla-bydgoszcz

Bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE podsumowuje działania CSR za 2022 rok.  W miastach, w których spółka ma swoje elektrociepłownie zrealizowano wiele inicjatyw, w obszarach związanych ze sportem, kulturą, edukacją, ekologią, a także wsparciem  potrzebujących.

 

- Elektrociepłownia w Bydgoszczy jest głównym producentem ciepła dla miasta. Będąc spółką odpowiedzialną społecznie podejmujemy działania na rzecz czystego powietrza, ochrony środowiska, lokalnych społeczności, a także edukacji dzieci i młodzieży. Wspieramy również inicjatywy związane z ochroną i promocją zdrowia w naszym województwie oraz uczestniczymy w działaniach na rzecz pomocy odbiorcom wrażliwym społecznie - powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Już po raz trzeci w ramach ogólnopolskiego programu Dzielimy się ciepłem PGE Energia Ciepła podzieliła się ciepłem z potrzebującymi w Bydgoszczy. W tej edycji dwóch beneficjentów – Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy – otrzymało pomoc na łączną kwotę 20 tysięcy złotych.

Wsparcia finansowego udzielono również bydgoskim szpitalom i Fundacji na Rzecz Rozwoju Kardiologii. Ponad 60 tysięcy złotych trafiło do: Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. T. Browicza, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, a także Fundacji na Rzecz Rozwoju Kardiologii w Bydgoszczy. Darowizny przeznaczone zostały  m.in. na zakup sprzętu medycznego, specjalistycznej aparatury oraz środków ochrony indywidualnej. Przekazane wsparcie umożliwia instytucjom jeszcze lepiej spełniać ich misję wobec potrzebujących.

Bydgoski oddział angażuje się także w działania wpierające sport. W ubiegłym roku spółka była partnerem wydarzenia „Z naszą energią rozbłyśnie każda gwiazda”, którego organizatorem był Klub Sportowy Gwiazda w Bydgoszczy oraz rozgrywek sportowych Klubu Sportowego Pałac Bydgoszcz.

Pomoc odbiorcom wrażliwym społecznie, a zwłaszcza dzieciom to kolejna istotna rola w działalności elektrociepłowni. W ubiegłym roku spółka ponownie wsparła akcję „Wyprawka dla żaka”, organizowaną przez Kujawsko-Pomorski Okręgowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem projektu jest wyposażenie potrzebujących dzieci  w wyprawki szkolne.

Dodatkowo PGE Energia Ciepła, wspólnie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, realizuje ogólnopolski program „Lasy pełne energii”. W roku 2022 pracownicy bydgoskiej elektrociepłowni wraz z rodzinami przyłączyli się do inicjatywy i wspólnie sadzili drzewa w Szkółce Leśnej, należącej do Nadleśnictwa Bydgoszcz.

Natomiast w ramach projektu Energetyczna Kariera Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy współpracuje z Technikum Elektryczno-Energetycznym w Bydgoszczy, a także angażuje się w działania m.in. na Politechnice Bydgoskiej.

PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy jest także obecna w życiu kulturalnym miasta i chętnie angażuje się w projekty związane z kultura wysoką. Współpracuje m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy i w minionym roku była sponsorem XXVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego oraz Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych.

Ponadto ciepłownicza spółka angażowała się w inne mniejsze, ale równie ważne inicjatywy lokalne. Były to m.in. akcja „Karma wraca” mająca na celu wsparcie lokalnych schronisk dla zwierząt, projekt „Pociąg marzeń”, dzięki któremu najmłodsi podopieczni Fundacji „Okruszek Szczęścia” pojechali na wakacje oraz bieg dla dzieci „Waleczne dzieciaki”.

PGE Energia Ciepła partnerem miast i regionów

Niemalże pół miliona złotych PGE Energia Ciepła przekazała w 2022 roku do ponad 30 organizacji w ramach ogólnopolskiego programu PGE Energia Ciepła Dzielimy się ciepłem. W ten sposób spółka wspomogła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, schronisk dla zwierząt, środowiskowych domów samopomocy, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących.  

- Jesteśmy partnerem miast i regionów. Dlatego potrzeby i inicjatywy mieszkańców lokalizacji, w których mamy swoje elektrociepłownie są nam bliskie. Angażujemy się w realizację projektów na rzecz czystego powietrza, wsparcia ochrony środowiska, edukacji dzieci i młodzieży w zakresie produkcji ciepła i energii elektrycznej, a także kultury i sportu. Aktywnie uczestniczymy również w działaniach na rzecz pomocy odbiorcom wrażliwym społecznie. W ubiegłym roku włączyliśmy się także we wsparcie dla Ukrainy, przekazując paczki z żywnością i najbardziej potrzebnymi artykułami  – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła już od lat, we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach, w których zlokalizowane są aktywa spółki, prowadzi program Energetyczna Kariera. Projekt zakłada umożliwianie uczniowi nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże. W 2022 r. najbardziej intensywne działania w ramach programu, prowadzono w elektrociepłowniach w Zielonej Górze, Toruniu, Krakowie oraz na Wybrzeżu.

Natomiast blisko 20 tys. drzew PGE Energia Ciepła posadziła w 2022 roku, wspólnie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, w ramach ogólnopolskiego programu PGE Lasy pełne energii. Dzięki tym działaniom spółka pomaga poprawić jakość powietrza oraz stan wód gruntowych, a także wspiera odbudowę drzewostanu w polskich lasach.

PGE Energia Ciepła już od ponad 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, dzięki czemu wspólnie zajmują się ochroną sokołów wędrownych w Polsce. Sokoły wędrowne zagnieździły się na czterech kominach, należących do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – w Gdyni, Lublinie Wrotków i Toruniu, gdzie życie ptaków można obserwować on-line, oraz w Gdańsku. W 2022 roku PGE Energia Ciepła odnotowała prawie 150 tys. wejść na podgląd tylko gdyńskiego gniazda. W ubiegłym roku z 13 złożonych przez sokoły wędrowne jaj wykluło się 8 piskląt.