PGE Energia Ciepła uczestnikiem konferencji o innowacyjności

22.03.2019
696203d12a3fdc16839f9417f38be34a

21 i 22 marca w Krynicy-Zdroju PGE zorganizowała pierwszą konferencję o innowacyjności „Polska energetyka w obliczu innowacji”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PGE Energia Ciepła.

Polska jest liderem w wielu statystykach z obszaru ciepłownictwa m.in. w długości sieci ciepłowniczej czy w sprzedaży ciepła sieciowego, mówił podczas konferencji Krzysztof Fuzowski, dyrektor Pionu Rozwoju w PGE Energia Ciepła. 

Dodał, że aby wykorzystać ten potencjał sektor musi inwestować w badania i rozwój.

Jego zdaniem trzeba aktywnie odpowiadać na bariery i wyzwania, by zapewnić efektywność i dalszy rozwój tej branży. Zaliczył do nich przede wszystkim ciągłe zmiany regulacji środowiskowych, konkluzje BAT, emisję CO2 oraz efektywność energetyczną i wiele innych.

Jak zaznaczył powinien zostać położony większy nacisk na biomasę, wykorzystywanie odpadów do produkcji energii i ciepła, gaz i OZE. – Musimy zmierzać w kierunku zmniejszania temperatury sieci, wykorzystać geotermię i nadwyżki energii elektrycznej (Power-to-Heat) oraz biomasę a także ciepło odpadowe – powiedział Fuzowski.

Według niego pozycja lidera w sektorze ciepłowniczym zobowiązuje PGE EC do rozwoju innowacyjności. – Nasze działania skupione są przede wszystkim na wytwarzaniu i dystrybucji ciepła. Pracujemy nad integracją z OZE, zmianą miksu paliwowego i stopniowym odejściem od węgla, a także poprawą efektywności funkcjonowania systemu ciepłowniczego oraz jego rozbudowie, w celu ograniczania emisji – stwierdził.

Dodał, że od początku działalności PGE EC, spółka rozpoczęła ponad 120 projektów badawczo-rozwojowych, z czego 30 wspólnie z jednostkami naukowymi.