PGE Energia Ciepła pozostaje mecenasem Filharmonii Świętokrzyskiej

20.10.2021
dde3900baa41b20dfb8db9cd847e88a8

PGE Energia Ciepła, do której należy Elektrociepłownia w Kielcach, kontynuuje współpracę z Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach. Dzięki podpisanej umowie PGE Energia Ciepła pozostaje mecenasem Filharmonii na kolejny sezon artystyczny.

Zawarcie umowy na kolejny rok umożliwi realizację bogatego repertuaru koncertów i wydarzeń kulturalnych w sezonie 2021/2022 w Filharmonii Świętokrzyskiej. Dzięki wsparciu PGE Energia Ciepła po raz kolejny będzie odbywać się cykl koncertów familijnych Muzyczne spotkania z PGE Energia Ciepła, które są skierowane do rodzin z dziećmi. W projekcie tym najmłodsza publiczność zachęcana jest do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu muzyki. Cały cykl stworzony jest tak, by dzieci poznawały instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyły się słuchać muzyki. Taka forma edukacji kształtuje wrażliwość muzyczną oraz zacieśnia więzi społeczne z rówieśnikami i z rodziną.

- PGE Energia Ciepła kontynuuje zapoczątkowaną rok temu współpracę i wspiera Filharmonię Świętokrzyską w nowym sezonie artystycznym. Cieszę się, że możemy angażować się we współpracę z instytucją kultury, zapewniającą muzyczne emocje na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że przyniesie to obustronną satysfakcję i zapewni niezapomniane wydarzenia muzyczne, w których będą mogli uczestniczyć mieszkańcy miasta - powiedział Zbigniew Duda, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach.

- Cieszymy się bardzo, że współpraca z mecenasem kultury, jakim jest PGE Energia Ciepła, rozwija się i pozwala nam na poszerzenie naszej oferty artystycznej. Poza możliwością zapraszania na koncerty znakomitych muzyków, bardzo istotne jest dla nas wsparcie naszych poczynań edukacyjnych, które adresujemy nie tylko do najmłodszych melomanów, ale również do ich dorosłych opiekunów. Dzięki temu kształtujemy bowiem nawyk rodzinnego uczestnictwa w kulturze. Wierzymy, że nasza współpraca z PGE jest dobrą inwestycją w budowanie społeczności świadomych odbiorców kultury wysokiej - powiedział Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.

Tegoroczny sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej został zainaugurowany  1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji odbył się koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 A. Dvořáka, w wykonaniu Michała Balasa. Rozbrzmiała również IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna wykonana przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, pod batutą Jacka Rogali. W przerwie koncertu publiczność uczestniczyła w otwarciu wystawy Filharmonii pod wymownym tytułem Lata lecą… Wystawa dokumentuje 75 lat działalności instytucji, ale rozpoczyna się od roku 1920, która to data symbolizuje 100 lat tradycji symfonicznej w Kielcach. W bieżącym sezonie artystycznym Filharmonia Świętokrzyska zaplanowała festiwale muzyczne, szereg koncertów symfonicznych oraz kameralnych, na których gościć będą utalentowani oraz nagradzani polscy i zagraniczni artyści.

Grupa PGE jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mecenasów kultury w kraju. PGE Energia Ciepła, poza Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, wspiera także Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach, a także Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonię Gorzowską, Filharmonią Zielonogórską im. Tadeusza Bairda oraz Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Z kolei PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera Filharmonię Narodową w Warszawie i teatr Wielki w Łodzi. Natomiast PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna sprawuje mecenat nad wydarzeniami artystycznymi w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Filharmonii Opolskiej.

wróć do Aktualności