PGE Energia Ciepła inwestuje w gorzowską sieć ciepłowniczą

07.02.2023
pge-energia-ciepla-elektrocieplownia-w-gorzowie-wielkopolskim2

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, podłącza nowych klientów oraz modernizuje i rozwija sieć ciepłowniczą w Gorzowie Wielkopolskim. W 2022 roku gorzowska elektrociepłownia zainwestowała w ten obszar działalności ok. 18 mln zł.

 

Sieć ciepłownicza w Gorzowie Wielkopolskim ma już ponad 136 km długości. Wraz z rozwojem miasta, PGE Energia Ciepła rozwija także swoją infrastrukturę, aby doprowadzić ciepło i ciepłą wodę do nowo powstających osiedli. Przykładem takiej inwestycji jest budowa 0,5 km odcinka w rejonie ul. Czeskiej oraz Węgierskiej, która kosztowała ok. 1,3 mln zł. Istotnym zrealizowanym projektem było także wybudowanie odcinka od ul. Wróblewskiego do ul. Wyszyńskiego, co pozwoliło zamknąć kolejny pierścień umożliwiający zasilanie osiedla Piaski z dwóch kierunków. Wpłynie to na bezpieczeństwo dostaw dla mieszkańców.

- Dzięki tym inwestycjom coraz więcej mieszkańców może być podłączonych do komfortowego i ekologicznego ciepła, płynącego bezpośrednio z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Nasze prace wpływają nie tylko na bezpieczeństwo dostaw, ale także na poprawę jakości powietrza w całym mieście - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Dodatkowo, w ciągu roku, prowadzone były regularne prace konserwacyjne i modernizacyjne, m.in. w rejonie ul. Kuratowskiej, Górczyńskiej i Popławskiego. Dzięki nim mieszkańcy nie będą musieli się martwić o niesprawności czy straty ciepła na przesyle. Sukcesywnie były likwidowane również lokalne kotłownie (Szczecińska, Małyszyńska, Głowackiego i Roosvelta) oraz grupowe węzły cieplne (Fredry i Dąbrowskiej). Zasilane z nich budynki zostały podłączone do wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej. Nakłady inwestycyjne na te zadania przekroczyły 6 mln zł.

Modernizacja i budowa nowych odcinków sieci ciepłowniczej to proces ciągły. Każdego roku pracownicy PGE Energia Ciepła podejmują wyzwania, aby coraz więcej nowych mieszkańców mogło podłączyć się do sieci, a obecni odbiorcy mieli zapewnione nieprzerwane dostawy ciepła i ciepłej wody użytkowej. W 2023 roku spółka zaplanowała kolejne inwestycje. Do największych można zaliczyć budowę sieci cieplnej od ul. Dworcowej do Al. 11 Listopada, przy ul. Londyńskiej i Al. Luksemburskiej wraz z budową przepompowni, w rejonie ul. Kościuszki, Czereśniowej, 8-go Maja (w ramach likwidacji grupowego węzła cieplnego Czereśniowa) oraz budowę przyłącza cieplnego do budynków wielorodzinnych przy ul. Taśmowej i ul. Marii Juchacz.