Oświadczenie PGE Energia Ciepła S.A., Szczecin, 11 października 2023 r.

11.10.2023
logo-pge-energia-ciepla-sa-pion-rgb

Oświadczenie PGE Energia Ciepła S.A., Szczecin, 11 października 2023 r.

 

PGE informuje, że dostawy ciepła dla wszystkich odbiorców w Szczecinie są realizowane bez zakłóceń. Natomiast tzw. cofka – czyli wepchnięcie wody morskiej w górę Odry i jej dopływów, spowodowała podwyższony wskaźnik zasolenia wody pobieranej z rzeki Parnicy przez EC Szczecin.

W uzgodnieniu z Dystrybutorem Sieci (SEC) - EC Pomorzany (należąca do PGE Energia Ciepła) przejęła wytwarzanie ciepła od EC Szczecin, którą czasowo wprowadzono do rezerwy. Czasowe odłączenie urządzeń w EC Szczecin do czasu spadku zasolenia, było konieczne, aby uchronić infrastrukturę elektrociepłowni przed uszkodzeniem.

Prowadzone na bieżąco analizy chemiczne pobieranej wody wskazują już na stabilizację poziomu zasolenia z tendencją spadkową. Pozwoliło to na uruchomienie EC Szczecin już 10 października w godzinach wieczornych, o dobę wcześniej niż planowano to pierwotnie. Obecnie EC Szczecin pracuje w normalnym trybie.

Ponadto pragniemy przypomnieć, że system ciepłowniczy Szczecina zasilany jest z pięciu lokalizacji tj. 1) CR Marlicza, 2) CR Dąbska, 3) EC Pomorzany, 4) EC Szczecin 5) ZTUO (Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów), z czego dwie należą do PGE Energia Ciepła.