„Odkryj Kraków” i zajrzyj do krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła z Kotem Ciepłosławem

30.10.2020
39a965e0599aa7c76abb92e9cb15ebdd

PGE Energia Ciepła należąca do Grupy PGE, to lider sektora ciepłowniczego i właściciel krakowskiej elektrociepłowni. Spółka angażuje się w projekty ukierunkowane na edukację dzieci i młodzieży. Tym razem wraz z KBF zaprasza najmłodszych tropicieli miejskich ciekawostek do poznania zagadnień związanych z energetyką miejską.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej w Krakowie. Jest też partnerem projektu „Odkryj Kraków” realizowanego przez KBF, miejską instytucję kultury Miasta Krakowa, w ramach Kids in Kraków.

- Projekt, w którym uczestniczy krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła „Odkryj Kraków”,  wpisuje się w naszą długoletnią współpracę z Miastem Kraków w zakresie edukacji i kultury. Zachęca najmłodszych do spojrzenia na miasto także przez pryzmat inżynierii miejskiej. Na razie poprzez rozwiązywanie zagadek, a w przyszłości do odwiedzenia nas na żywo podczas organizowanych przez krakowską elektrociepłownię Dni Otwartych –  powiedział Grzegorz Żebrowski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie.

 - Jednym z podstawowych zadań, które realizujemy w KBF jest tworzenie i udostępnianie szeroko rozumianych projektów kulturalnych. Z najmłodszymi mieszkańcami Krakowa kontaktujemy się głównie poprzez markę Kids in Kraków i szereg aktywności, które nie tylko zachęcają do bezpośredniego uczestnictwa w inicjatywach i wydarzeniach dla dzieci, ale także pokazują jak wielowątkowym zbiorem jest miasto samo w sobie - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. - Promujemy więc historię i dziedzictwo, ale także pokazujemy i tłumaczymy jak Kraków działa na co dzień. Współpraca z PGE Energia Ciepła jest doskonałym przykładem na to, jak w ciekawy, obrazowy i angażujący sposób opowiadać o obszarach naszej codzienności, takich jak zapewnienie dostępu do ciepła czy elektryczności, które połączone z aktywnym uczestnictwem w życiu kulturalnym, dają nam życiowy komfort - dodaje dyrektor Błaszczyk.

Do 24 kart projektu „Odkryj Kraków” dzisiaj, tj. 30 października, dołączono dwie nowe karty, które zachęcają najmłodszych do poznania tajników ciepłownictwa. Przewodnikiem po świecie energetyki jest Kot Ciepłosław – bohater projektu edukacyjnego Przygody Kota Ciepłosława zainaugurowanego we wrześniu przez PGE Energia Ciepła i skierowanego do dzieci klas 1-3.

Rozwiązując zagadki dzieci dowiedzą się m.in. czym jest ciepło i co to jest zimno? Jak wytwarzane jest ciepło i energia elektryczna w elektrociepłowni? Dokąd ciepłociąg dostarcza ciepło? Kto to jest energetyk? A skanując QRkod można posłuchać o czym szumi chłodnia kominowa.

Dwustronne karty z zadaniami można pobrać na stronie www.kidsinkrakow.pl.

 

O Wydawnictwie „Odkryj Kraków”Wydawnictwo Odkryj Kraków składa się z 26 oddzielnych kart w czterech kolorach, z których każdy może ułożyć własną drogę poznawania miasta, a wykonując poszczególne zadania pozna zarówno historyczne, jak i współczesne oblicze Krakowa: jego dziedzictwo, kulturę, mieszkańców i przestrzeń wspólną, którą warto zagospodarować.  Na każdej karcie są: zadania do wykonania, ciekawostki, anegdoty oraz odniesienia do Krakowa.

Karty są do nauczenia się czegoś nowego – a przede wszystkim do spędzania czasu w rodzinnym gronie i włączenie się w akcję  Bądź turystą w swoim mieście - zwiedzaj Kraków.

O programie edukacyjnym „Przygody Kota Ciepłosława”

Nowy projekt edukacyjny dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych pt. Przygody Kota Ciepłosława, przygotowany przez PGE Energia Ciepła wystartował we wrześniu br. Program ma na celu budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych, przekazywanie wiedzy o tym, jak powstaje ciepło i skąd bierze się energia elektryczna. Do udziału w programie zakwalifikowało się ponad 500 szkół. Nauczyciele mogą korzystać z gotowych scenariuszy lekcji, które można wykorzystać podczas lekcji informatyki w klasach I-III. Dodatkowo na stronie https://kotcieploslaw.pl/ zamieszczono gry edukacyjne. Patronat nad programem edukacyjnym Przygody Kota Ciepłosława objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.