Nowe inwestycje dla mieszkańców dzięki laureatom programu PGE Toruń

15.05.2023
plac-zabawa-ul

PGE Toruń, spółka PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, rozstrzygnęła konkurs „Program wsparcia społeczności lokalnej - mieszkańców/ użytkowników budynków, przyłączanych do sieci ciepłowniczej i korzystających z usług około ciepłowniczych PGE Toruń”. Przekazane nagrody w kwocie 60 tysięcy złotych, przeznaczone zostaną przez laureatów na realizację projektów dla mieszkańców.

 

Program realizowany jest przez PGE Toruń już od 2012 roku. Jego celem jest wsparcie prospołeczne mieszkańców i użytkowników budynków przyłączanych do sieci ciepłowniczej na rynku pierwotnym i wtórnym dla uzyskania efektów w zakresie poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków oraz korzystających z dodatkowych usług związanych z ciepłem. Rozstrzygnięcie programu dotyczyło przyłączonych budynków i zakupionych usług w 2022 roku.

- Od 11 lat  wspieramy naszych odbiorców, poprzez nagradzanie laureatów, którzy podjęli decyzje o wyborze ciepła sieciowego, poprawiając w ten sposób efektywność energetyczną. PGE Toruń w ciągu trwania wszystkich edycji programu przekazała laureatom blisko 1,1 mln złotych. Te pieniądze w całości zostały przeznaczone na udogodnienia dla mieszkańców, np. budowę placów zabaw i siłowni zewnętrznych, stworzenie ścieżek, czy założenie osiedlowych zieleni – podsumowuje Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

W tym roku pula nagród trafiła do czterech laureatów: Murapol Real Estate S.A. – za największe przyłączanie na rynku pierwotnym (przyłączanie nowo wybudowanych budynków), Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej za największe przyłączanie na rynku wtórnym (zmiana w istniejących budynkach źródła ciepła na ciepło sieciowe), Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Metalchem za zakup dodatkowych usług, wspomagających zarządzanie ciepłem w budynkach. Jedną z zakupionych usług była telemetria czyli zdalne monitorowanie pracy węzłów cieplnych, która pozwoliła klientom na bieżące sprawdzanie poziomu zużycia ciepła czy parametrów dostawy. Dzięki monitoringowi możliwe było oszczędzanie - ograniczenie zużycia ciepła w tych obiektach. Nagrody finansowe laureaci przeznaczą na realizację projektów dla mieszkańców.

- ZGM gospodaruje całym mieszkaniowym zasobem Gminy Toruń, natomiast w ramach współpracy z PGE Toruń zapewniamy mieszkańcom gminnych budynków ogrzewanie i podgrzanie wody. W ubiegłym roku kolejne nasze budynki na Bydgoskim Przedmieściu i w okolicach Starówki zmieniły źródło ciepła na ciepło sieciowe. I cieszy nas to, że mieszkańcy przyłączonych budynków będą mieli dodatkowe korzyści, w postaci udogodnień lub zagospodarowania infrastruktury przy nieruchomościach, które sfinansujemy z otrzymanej nagrody - mówi Monika Mikulska, dyrektor ZGM w Toruniu, jednego z tegorocznych laureatów programu PGE Toruń.

W ramach otrzymanych nagród laureaci ostatnich edycji programów PGE Toruń wykonali m.in: plac zabaw na osiedlu Botanika przy ul. Strobanda (PHU Lem-Bud – nagroda w 2022 roku), plac zabaw przy ul. Fałata (Gmina Miasta Toruń – nagroda za 2020 r.), plac zabaw na terenie Szpitala Dziecięcego (Wojewódzki Szpital Zespolony im. Rydygiera w Toruniu – nagroda za 2019 r.), ławki dla kobiet karmiących na terenie Torunia, siłownię zewnętrzną i plac zabaw „Mogę być sprawny bo ćwiczę” na terenie Zespołu Szkół nr 6 (Gmina Miasta Toruń – nagrody za 2018 i 2016 r.), place zabaw (Budlex Sp. z o.o., nagroda za 2019 rok); mural na ścianie budynku wielorodzinnego (Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. – nagroda za 2018 r.), siłownię zewnętrzną na terenie Osiedla JAR (PUH LEM – BUD Sp. z o.o – nagroda za 2018 r.), windę dla osób niepełnosprawnych w jednym z domów studenckich (UMK – nagroda za 2012 r.).