Nagroda Złoty Żuraw 2021 dla ITPOE w Rzeszowie
Do konkursu zgłoszono 17 inwestycji i projektów. Wszystkie propozycje wnikliwie oceniła kapituła konkursowa, przyznając statuetki Złotego Żurawia w pięciu kategoriach. Pod uwagę brane były przede wszystkim efektowne koncepcje architektoniczne, innowacyjne rozwiązania, energooszczędność i walory użytkowe zgłoszonych projektów.
W kategorii „Inwestycje proekologiczne” nagrodę zdobyła Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), działająca na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. Instalacja została doceniona za umiejętne połączenie funkcji obiektu produkcyjnego z funkcją edukacyjną, a także za ciekawą i unikatową architekturę obiektu, która już na dobre wpisała się w krajobraz Rzeszowa.
- To dla nas duże wyróżnienie, że nasza instalacja zyskała uznanie w oczach kapituły konkursu. W naszej działalności niezwykle ważne jest dla nas budowanie świadomości wspólnej odpowiedzialności za jakość powietrza w naszym mieście, jak również i ochronę otaczającego nas środowiska naturalnego. Rzeszowska instalacja jest przykładem tego, jak skutecznie połączyć dbałość o otoczenie z funkcjonalnością technologii dla lokalnej społeczności – powiedział Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
ITPOE produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta i okolic z wykorzystaniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości po sortowaniu odpadów z selektywnej zbiórki. Edukacja ekologiczna, prowadzona w ramach warsztatów na terenie ITPOE, wpisuje się w realizowane w PGE Energia Ciepła różnorodne działania CSR. Dzięki temu Elektrociepłownia utrwala wizerunek lokalnego partnera biznesowego, zapewniającego energię elektryczną i ciepło mieszkańcom, jak również prowadzącego działalność z dbałością o środowisko naturalne.
Nagroda Złoty Żuraw to kolejne wyróżnienie dla rzeszowskiej instalacji. Pod koniec 2020 r. ITPOE otrzymało nagrodę grand prix wraz z tytułem budowy roku w konkursie Budowa Roku Podkarpacia.