Mural z okazji jubileuszu gorzowskiej Elektrociepłowni

04.12.2020
f2828f52e7d564f28b042e1fe90642af

Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Z tej okazji powstał pierwszy w Gorzowie Wielkopolskim trójwymiarowy mural. Autorem projektu jest Radosław Barek.

Od 70 lat pracownicy elektrociepłowni zapewniają każdego dnia ciepło i energię elektryczną mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego, dbając przy tym o lokalne środowisko. Dla upamiętnienia tej rocznicy powstał trójwymiarowy mural. Data jego odsłonięcia nie jest przypadkowa. Pierwszy kocioł gorzowskiej elektrociepłowni został rozpalony 6 grudnia 1950 roku. To tę datę uznaje się za początek pracy jednostek wytwórczych aktualnej Elektrociepłowni.

- Przeszliśmy długą drogę rozwoju. Począwszy od odpalenia pierwszych kotłów i turbin w elektrowni, przez uruchomienie pełnego pionu ciepłowniczego w latach 70-tych, kończąc na wybudowaniu dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych. To efekt pracy wielu pokoleń gorzowskich energetyków, którym serdecznie dziękuję. Dzisiaj świętujemy, ale nie zapominamy, że przed nami jeszcze wiele pracy, by podwyższać komfort życia mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i dalej dbać o środowisko naturalne – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Pierwszy w Gorzowie trójwymiarowy mural powstał na ścianie kamienicy przy ul. Jagiełły 15, naprzeciw Białego Kościółka. Autorem jest Radosław Barek, który w przeszłości zaprojektował także „Cud na Śródce” w Poznaniu.

- Pomysł na kompozycję muralu powstał z obserwacji otoczenia kamienicy. Efekt trójwymiarowy tworzy brama z łukiem otwierająca się na słoneczny krajobraz z elementami architektury charakterystycznymi dla Gorzowa Wielkopolskiego. Całość zdobi napis informujący o 70-leciu gorzowskiej elektrociepłowni, która daje ciepło i energię dla miasta – wyjaśnia Radosław Barek

Powstanie trójwymiarowego muralu to kolejny przykład dobrej współpracy PGE Energia Ciepła z lokalnymi władzami samorządowymi. W przeszłości zrealizowano m.in. projekt KAWKA, w trakcie którego do miejskiego systemu ciepłowniczego przyłączono 236 budynków i zlikwidowano około trzech tysięcy przydomowych kotłowni, co znacznie wpłynęło na jakość powietrza w mieście. 

- To kolejny mural w naszym mieście, który skupia uwagę nie tylko swoją treścią, ale i formą. Gorzowski oddział PGE Energia Ciepła,  poprzez uczczenie swojego jubileuszu 70-lecia działalności w ten właśnie sposób, wpisuje się w tradycję wspierania rozwoju miasta przez biznes. To ważny standard – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

fot. Materiały prasowe Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego