Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła wsparła organizację konferencji "Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego"

24.04.2025
Kraków

PGE Energia Ciepła była partnerem jubileuszowej 10. edycji konferencji „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”, organizowanej przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. W programie konferencji znalazł się panel dyskusyjny pt. „Nowe władze Krakowa – osiągnięcia i plany”, w którym wziął udział Krzysztof Danielczyk, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni.

 

Coroczna konferencja to ważne wydarzenie z perspektywy krakowskiego budownictwa i zagospodarowania przestrzennego, a jej głównym celem jest stworzenie przestrzeni do debaty o przyszłości rynku mieszkaniowego z udziałem analityków rynku, ekspertów, naukowców i przedstawicieli władz samorządowych. Wśród zaproszonych do współpracy przy tym projekcie nie mogło zabraknąć PGE Energia Ciepła, właściciela krakowskiej elektrociepłowni, która jako największy producent ciepła dla miasta, zaspokaja niemal 70% potrzeb w zakresie ciepła sieciowego. Spółkę reprezentował, Krzysztof Danielczyk, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, który wziął udział w panelu dyskusyjnym „Nowe władze Krakowa – osiągnięcia i plany”. Podczas konferencji uczestnicy dokonali podsumowania działań miejskich w ostatnich latach oraz dyskutowali o przyszłości miasta i kierunkach jego rozwoju. Pojawił się również temat bezpieczeństwa energetycznego oraz zapewnienia stabilnych i pewnych dostaw ciepła przez krakowską elektrociepłownię, która stoi u progu zmian technologicznych.

Aktualnie przed miastem stoi szereg wyzwań w zakresie dalszego rozwoju miasta, w tym w obszarze nowego budownictwa i infrastruktury towarzyszącej. Nasza elektrociepłownia, chcąc wpisać się w rozwój Krakowa w aspektach bezpieczeństwa energetycznego i działań prośrodowiskowych, stale się rozwija i dostosowuje do zaostrzającymi się norm środowiskowych, gwarantując jednocześnie niezakłóconą dyspozycyjność naszych urządzeń i gotowość do współpracy z pozostałymi źródłami. Wpisując się w strategię Grupy PGE, już od kilku lat realizujemy dużą inwestycję, która zmieni elektrociepłownię w nowoczesne, ekologiczne źródło ciepła, dostosowane do potrzeb lokalnego rynku ciepła. Do tej pory uzyskaliśmy pozwolenia na budowę dla instalacji agregatów kogeneracyjnych oraz stosowne decyzje administracyjne, które wyraźnie zbliżają nas do realizacji tego ambitnego projektu – powiedział Krzysztof Danielczyk, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni. Warto podkreślić, że realizacja tej inwestycji wpłynie pozytywnie na jakość powietrza i środowisko naturalne w mieście, a także zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców poprzez zapewnienie elastycznych źródeł wytwarzania – dodał.

Prace na rzecz uruchomienia w Krakowie nowego, ekologicznego źródła ciepła dla miasta są coraz bardziej zaawansowane, a dzięki realizacji tego projektu kolejny etap dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła w stolicy Małopolski stanie się faktem. Zgodnie z wydanym pod koniec 2024 r. pozwoleniem na budowę, PGE Energia Ciepła uzyskała zgodę na budowę dwóch jednostek kogeneracyjnych, każda po 49,9 MWe, w tym w szczególności budynku dla wspomnianych jednostek kogeneracyjnych, kominów z fundamentami, pompowni wody sieciowej, transformatora potrzeb własnych i wyprowadzania mocy wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Kolejnym krokiem jest wybranie generalnego realizatora tej inwestycji.

Podczas konferencji uczestnicy dokonali podsumowania działań miejskich w ostatnich latach oraz dyskutowali o przyszłości miasta i kierunkach jego rozwoju. Pojawił się także temat bezpieczeństwa energetycznego oraz zapewnienia stabilnych i pewnych dostaw ciepła przez krakowską elektrociepłownię, która stoi u progu zmian technologicznych.