KOGENERACJA rozbudowuje sieć ciepłowniczą

18.01.2023
kogeneracja-wroclaw-pge-energia-ciepla

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE wybudował w 2022 roku 4,3 km nowych sieci i przyłączy. Łączna moc zainstalowana sięgnęła blisko 11 MW. Inwestycje pozwolą kolejnym odbiorcom na korzystanie z efektywnego i bezpiecznego ciepła sieciowego.

 

Ciepło produkowane przez KOGENERACJĘ w trzech elektrociepłowniach (EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie) zasila blisko 60 proc. gospodarstw domowych aglomeracji wrocławskiej. Na Zawidawiu, jednym z wrocławskich osiedli oraz w gminie Siechnice spółka jest również dystrybutorem dostarczającym ciepło za pośrednictwem własnej sieci. Jej rozbudowa to jeden z elementów strategii firmy.

Dzięki inwestowaniu w rozwój lokalnych sieci ciepłowniczych działamy na rzecz likwidacji niskiej emisji, a tym samym przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, w regionie  – podkreśla Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

Klientami KOGENERACJI są zarówno odbiorcy indywidualni, instytucjonalni, deweloperzy, wspólnoty mieszkaniowe oraz inwestorzy z obszaru produkcji przemysłowej. W 2022 roku spółka wybudowała przyłącza i węzły cieplne do 28 lokalizacji na terenie Wrocławia i gminy Siechnice. 

Położone kilkanaście kilometrów od Wrocławia Siechnice są atrakcyjną alternatywą mieszkaniową dla osób pracujących w stolicy Dolnego Śląska. W 2022 roku KOGENERACJA wybudowała w tym obszarze węzły cieplne w budynkach wielorodzinnych oraz  jednorodzinnych na kilku osiedlach (Willa Róża przy ulicy Świętego Krzyża, Laguna, przy ulicy Paderewskiego i Scandi City). Do sieci zostały też przyłączone budynki wielorodzinne zlokalizowane w pobliskiej Świętej Katarzynie. Dodatkowo prowadzone były prace modernizacyjne. KOGENERACJA zamieniła węzeł grupowy na 6 węzłów bezpośrednich w dziewięciu budynkach wielorodzinnych oraz dobudowała sieć ciepłej wody użytkowej w Spółdzielni Mieszkaniowej Ogrodnik. Infrastruktura ciepłownicza realizowana w ubiegłym roku w Siechnicach objęła też obiekty przemysłowe - halę przemysłowo-logistyczną 3LP i park handlowy Retail Park.

We Wrocławiu w rejonie Psiego Pola KOGENERACJA własną siecią dystrybucyjną dostarcza ciepło sieciowe zarówno do obiektów przemysłowych jak i do odbiorców indywidualnych. Działająca tam elektrociepłownia EC Zawidawie początkowo realizowała dostawy do obiektów przemysłowych oraz przez dystrybutora ciepła do osiedli mieszkaniowych w rejonie osiedla im. Bolesława Krzywoustego i starej części Psiego Pola. Dzięki trwającym od 2019 r. pracom inwestycyjnym, ciepło sieciowe bezpośrednio z tej elektrociepłowni popłynęło również do mieszkańców oraz podmiotów użyteczności publicznej w rejonie ulicy Bierutowskiej i osiedli zlokalizowanych na Zakrzowie. Kolejne etapy budowy sieci objęły odcinki ulic Bierutowskiej do Dobroszyckiej, od Królewskiej wzdłuż Zatorskiej do Stoczniowej i Masztowej. W ubiegłym roku do sieci KOGENERACJI zostały tutaj przyłączone budynki wielorodzinne wybudowane przy ul. Odolanowskiej.

Całkowita długość wybudowanej prze KOGENERACJĘ S.A. sieci i przyłączy ciepłowniczych w roku 2022 wynosi 4,3 km, a łączna moc zainstalowana sięgnęła blisko 11 MW.  W kolejnych latach spółka przewiduje dalszy rozwój sieci ciepłowniczej, przyłączy i węzłów cieplnych zarówno w gminie Siechnice, jak i we Wrocławiu.