KOGENERACJA podsumowuje zimę 2020/2021
KOGENERACJA produkuje jednocześnie ciepło i energię elektryczną w układzie skojarzonym. Zapotrzebowanie na ciepło w systemie ciepłowniczym zależy przede wszystkim od pogody. Tworzone na podstawie prognoz plany produkcyjne są podstawą do sterowania urządzeniami w elektrociepłowni – określenia mocy i czasu pracy poszczególnych jednostek wytwórczych.
- Nasze elektrociepłownie pracują przez cały rok, dzięki czemu, niezależnie od pory roku, jesteśmy w stanie dostarczać mieszkańcom ciepło na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Miniona mroźna zima pokazała, że nawet podczas bardzo niskich temperatur realizujemy dostawy do sieci ciepła o wymaganych przez klientów parametrach – wyjaśnia Andrzej Jedut, prezes wrocławskiej elektrociepłowni.
Poniżej kilka danych związanych z tegoroczną zimą, w porównaniu do zimy 2019/2020.
Wpływ na zużycie ciepła mają nie tylko warunki pogodowe, takie jak temperatura zewnętrzna, wiatr, wilgotność, ale również typ budynku (m.in. izolacja termiczna, szczelność okien, jakość dachu) oraz przyzwyczajenia mieszkańców.
Jesienią ubiegłego roku, w kampanii „Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko” PGE Energia Ciepła i KOGENERACJA edukowały odbiorców ciepła na temat prostych sposobów, dzięki którym możliwe jest obniżenie zużycia ciepła, przy zachowaniu komfortu cieplnego.
Animowane filmy z kampanii dostępne są tu: https://pgeenergiaciepla.pl/cieplo/Cieplo/oszczedzaj-cieplo-i-dbaj-o-srodowisko.