Gorzowska Elektrociepłownia rozwija swoją sieć ciepłowniczą

26.06.2020
b2899937c741720761bbbbdf034fe99c

Po niedawnym zakończeniu sezonu grzewczego gorzowski oddział PGE Energia Ciepła z Grupy PGE rozpoczął realizację budowy nowych przyłączy cieplnych, modernizację istniejącej sieci oraz likwidację wysokoemisyjnych lokalnych kotłowni gazowych.

Sezon letni to czas, w którym gorzowski oddział PGE Energia Ciepła rozwija i modernizuje swoją sieć ciepłowniczą. W efekcie nie tylko zwiększy się efektywność i bezpieczeństwo dostaw w kolejnym sezonie grzewczym, ale także zostaną przyłączeni do sieci nowi odbiorcy wśród których będą między innymi placówki oświatowe - Szkoła Podstawowa nr 20 oraz Przedszkole Miejskie nr 2, prywatny przedsiębiorca przy ulicy Kostrzyńskiej, a także budynki mieszkalne - przy ul. Żelaznej, Kuratowskiej, Londyńskiej, Kućki, Sendlerowej, Matejki oraz Walczaka, gdzie niedawno powstało osiedle Magnolia Park.

Oprócz nowych przyłączeń modernizowana jest także sieć ciepłownicza. W tym m.in. przy ul. Śląskiej, gdzie naziemna rura ciepłownicza zostanie zdemontowana i zastąpiona podziemnym ciepłociągiem wykonanym przy pomocy rurociągów preizolowanych. W planach jest także budowa odcinka sieci w rejonie ulicy Chopina i Grottgera. Program tegorocznych działań przewiduje likwidację lokalnych kotłowni gazowych i w zamian podłączenie odbiorców do sieci ciepłowniczej, w tym m. in. w „Spichlerzu” przy ul. Fabrycznej. 

Każdy nowo przyłączony odbiorca to realny wpływ na lokalne środowisko. Im więcej budynków w naszej sieci, tym mniejsze zanieczyszczenie powietrza w mieście. Chcemy w Gorzowie oddychać powietrzem najlepszej jakości. Ciepło produkowane w naszych nowoczesnych urządzeniach systematycznie zastępuje ciepło wytwarzane z lokalnych przydomowych kotłowni, które jest źródłem smogu” - mówi Andrzej Jedut, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

W tym roku gorzowska elektrociepłownia zastąpi cztery węzły grupowe w rejonie ul. Połanieckiej, Ściegiennego, Szwoleżerów, Chłopickiego i Wróblewskiego węzłami indywidualnymi. W ich miejsce zostaną zamontowane w pełni zautomatyzowane węzły cieplne w 19 budynkach wielorodzinnych. To działanie pozwoli na zmniejszenie strat ciepła, bezpieczeństwo oraz niezawodność przesyłu dla odbiorców.