Finał programu „Ciepła woda bez piecyka” w SM Podgórze w Krakowie

05.12.2019
94517d47179f3065cd7410636ad2d23e

Prawie 5.400 piecyków łazienkowych zastąpionych instalacją centralnej ciepłej wody – to efekt zakończonego właśnie programu „Ciepła woda bez piecyka” zrealizowanego przy wsparciu PGE Energia Ciepła oraz MPEC w największej spółdzielni mieszkaniowej w Krakowie - SM „Podgórze”.

Około 11 tysięcy krakowian mieszka w ponad 90 blokach w Spółdzielni Mieszkaniowej „Podgórze”. W latach 2010 – 2019  przeprowadzony został tam wielki program zastąpienia piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody. Koszt programu wyniósł ponad 18 milionów złotych, z czego 4 miliony złotych – to dofinansowanie ze strony PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE. Program „Ciepła woda bez piecyka” objął w sumie 90 bloków mieszkalnych, z których w 86 Miejskie  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA (MPEC) zainstalowało w rekordowo krótkim czasie, tj. w ciągu trzech lat, ponad 160 węzłów o łącznej wartości 9,5 miliona złotych.

Cieszy nas zakończenie realizacji umowy kompleksowej w największej spółdzielni mieszkaniowej w Krakowie. Wymiana piecyków gazowych w 86 budynkach w ciągu trzech lata wymagała wyjątkowo dobrej współpracy z mieszkańcami spółdzielni. Warto podkreślić, że dzięki programowi zyskali  oni w szybkim czasie większy komfort cieplny dla siebie i swoich rodzin - powiedział Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

–  Program zastępowania piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody – to realizacja nie tylko celów biznesowych naszego przedsiębiorstwa. Jako spółka miejska prowadzimy także wiele działań, które wpisują się w politykę miasta służącą poprawie jakości życia mieszkańców Krakowa - powiedział Marian Łyko, prezes zarządu MPEC.

Trafiająca do mieszkań ciepła woda, to woda wodociągowa ogrzewana ciepłem sieciowym dostarczanym przez MPEC a wytwarzanym w procesie wysokosprawnej kogeneracji w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Na każdym etapie produkcja ciepła w elektrociepłowni spełnia ona rygorystyczne normy środowiskowe. 

Realizując program „Ciepła woda bez piecyka” spełniliśmy oczekiwania mieszkańców naszej spółdzielni, którzy postulowali poprawę poziomu bezpieczeństwa. Najtrudniejszymi i najbardziej uciążliwymi były prace sieciowe, ale w zdecydowanej większości przypadków udało się je bezproblemowo i szybko zakończyć. Dla nas ważne jest to, że program zrealizowaliśmy bez kredytów, jedynie z wypracowanych przez siebie środków, nie obciążając przy tym mieszkańców dodatkowymi kosztami – powiedziała Maria Santura, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Podgórze.

Zastępowanie piecyków łazienkowych przez instalację centralnej ciepłej wody – to program, który w Krakowie realizowany jest od roku 2004 pod patronatem prezydenta miasta – prof. Jacka Majchrowskiego. W tym czasie – poprawiając bezpieczeństwo i komfort mieszkańców głównie starszych osiedli – zlikwidowanych zostało ponad 42 tysiące piecyków.