Budowa nowej gazowej jednostki w Elektrociepłowni Bydgoszcz II wchodzi w ostatni etap

25.06.2024
Prezes

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, kontynuuje w bydgoskiej elektrociepłowni proces odchodzenia od węgla i przejścia na paliwo zero i niskoemisyjne. 25 czerwca br. miała miejsce ceremonia zawieszenia wiechy, a tym samym rozpoczął się ostatni etap inwestycji.

 

Nowa jednostka wytwórcza, zasilana paliwem gazowym, powstanie na terenie Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła. Inwestycja rozpoczęła się w 2022 roku i docelowo składać się będzie z pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych, o łącznej mocy 52,6 MWe oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt. Nowa jednostka umożliwi bezpieczną eksploatację i zapewnienie parametrów gwarantowanych. Budowa nowego źródła wytwarzania w Elektrociepłowni Bydgoszcz II to ważny etap transformacji energetycznej, umożliwiający wyłączenie z eksploatacji kotłów węglowych w Oddziale Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Kontynuujemy intensywne prace transformacyjne w sektorze ciepłowniczym. W maju otworzyliśmy w Elektrociepłowni w Gdyni nowoczesną kotłownię rezerwowo-szczytową o mocy 90 MWt. Dzisiaj, w Elektrociepłowni Bydgoszcz II, wchodzimy w ostatni etap budowy największej, nie tylko w Grupie PGE, ale i w całej Polsce gazowej, silnikowej instalacji kogeneracyjnej, jak również źródła ciepłowniczego rezerwowo-szczytowego. Realizacja tej inwestycji umożliwi wycofanie z eksploatacji dwóch z czterech zainstalowanych w EC Bydgoszcz II kotłów węglowych i zredukowanie emisji CO2 o około 17 proc. - mówi Robert Kowalski, Wiceprezes Zarządu ds. Wsparcia i Rozwoju PGE Polskiej Grupy EnergetycznejJuż w II kwartale 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowej niskoemisyjnej inwestycji - dodał Robert Kowalski.

Nowa, gazowa jednostka jest przykładem unowocześniania polskiego ciepłownictwa, a także kolejnym, ważnym etapem transformacji EC Bydgoszcz w kierunku niskoemisyjnego wytwarzania ciepła. W lipcu zeszłego roku wycofaliśmy z eksploatacji kotły węglowe w EC Bydgoszcz I i uruchomiliśmy niskoemisyjną kotłownię o mocy 40 MWt. Docelowo inwestycja nie tylko zapewni ciepło odbiorcom, ale również pozwoli na ograniczanie wpływu naszej działalności na środowisko i pozytywnie wpłynie na poprawę powietrza w regionie – powiedział Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Budowa nowej jednostki gazowej w Bydgoszczy to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Kogeneracyjne źródło ciepła, zapewni optymalną i niezawodną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe. Docelowo od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych. W plany dekarbonizacji ciepłownictwa wpisuje się także inwestycja w EC Bydgoszcz.

Inwestycja powstaje na terenie należącym do bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła, znajdującego się przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy – głównej jednostce wytwórczej elektrociepłowni. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2025 rok