30 szkół w projekcie „OGRZEWANIE w pudełku” realizowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz PGE Energia Ciepła i PGE Toruń

02.03.2023
zdj

27 lutego odbyły się pierwsze zajęcia stacjonarne dla szkół z Torunia i gmin ościennych w ramach projektu edukacyjnego dotyczącego ciepła „OGRZEWANIE w pudełku". Wystartowały również zajęcia online w szkołach spoza województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie w projekcie realizowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu we współpracy z PGE Energia Ciepła i PGE Toruń, uczestniczy ponad 1000 uczniów z 30 szkół z całej Polski.

 

Ogrzewanie w pudełku" to projekt edukacyjny o cieple, który został zainaugurowany w styczniu  br. wspólnie przez PGE Energię Ciepła i PGE Toruń z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (CNMW) w Toruniu. Jego celem jest popularyzacja, wśród młodzieży szkolnej wiedzy w zakresie ciepła – jego produkcji, użytkowania i oszczędzania. W tym celu realizowane są warsztaty zarówno stacjonarnie, jak i online dla uczniów szkół podstawowych (klas VI-VIII) oraz ponadpodstawowych. Lekcje stacjonarne, odbywające się w laboratorium CNMW, są skierowane do uczniów toruńskich szkół i gmin ościennych. Natomiast w zajęciach online, przy wykorzystaniu indywidualnych zestawów edukacyjnych – pudełek (stąd nazwa projektu), mogą wziąć udział uczniowie z całej Polski

- Do projektu licznie zgłosiły się szkoły, zarówno z Torunia, jak i z innych polskich miast. Świadczy to o dużej świadomości nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy chcą rozwijać wśród młodzieży pasję do nauk ścisłych, prowadząc lekcje fizyki w innych sposób, niż na co dzień w szkole – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Na podstawie liczby zgłoszeń z całej Polski, wysłano zestawy edukacyjne do zajęć online dla 600 uczniów m.in. do szkół w Bydgoszczy, Wrocławiu, Rzeszowie, Inowrocławiu, Chełmnie, Czaplach, Łabiszynie, Barlinku, Świeradowie-Zdroju. Natomiast pierwsze zajęcia stacjonarne dedykowane dla szkół z Torunia i gmin ościennych (szkoły podstawowej i liceum) odbyły się 27 lutego w CNMW.

- Łącznie ponad 420 uczniów z 12 szkół podstawowych i średnich z Torunia i z gmin ościennych weźmie udział w zajęciach stacjonarnych w naszym laboratorium. Podczas pierwszych zajęć w CNMW uczniowie wykonali, pod okiem naszego edukatora, doświadczenia związane z ciepłem. Przekonali się m.in., że energię termiczną można uzyskać z energii mechanicznej, chemicznej i w wyniku przemian takich jak np. kondensacja. Kolejne doświadczenia poświęcone były drogom “ucieczki ciepła", jakimi są np.: przewodnictwo, promieniowanie. Pokazaliśmy również młodzieży jak zapobiegać stratom ciepła. Po tym pierwszym spotkaniu uczniów z projektem, widać, że taka forma lekcji fizyki bardzo im odpowiada - podsumowuje Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Zestawy edukacyjne wykorzystywane na zajęciach online, zawierają materiały do samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów, kartę pracy dla nauczyciela i uczniów. W zestawach są również materiały dotyczące oszczędzania ciepła. - W obecnej sytuacji bardzo ważne jest umiejętne użytkowanie ciepła i energii. Autorski projekt „OGRZEWANIE w pudełku” przygotuje młodych ludzi do umiejętnego wykorzystania ciepła w domach i zainteresuje ich naukami ścisłymi, i być może w przyszłości chęcią poznania branży energetycznej – dodaje prezes Robert Kowalski.

PGE Energia Ciepła i PGE Toruń od lat angażują się w edukację na temat procesu wytwarzania ciepła i energii, realizując projekt Energetyczna Kariera, który zachęca młodzież do podejmowania pracy w branży energetycznej. Dla młodszych uczniów z klas I-III szkoły podstawowej, PGE Energia Ciepła ma od kilku lat program „Przygody Kota Ciepłosława”, który ma na celu budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych oraz poszerzenie ich wiedzy na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. Przewodnikiem po świecie nauki w programie dla najmłodszych jest sympatyczny Kot Ciepłosław, który w przystępny sposób przekazuje wiedzę dzieciom. W ramach projektu zostały przygotowane specjalne narzędzia edukacyjne: bezpłatne scenariusze zajęć dla nauczycieli, gry i filmiki edukacyjne dla uczniów. W projekcie - konkursie w 2021 roku do programu zgłosiło się ponad 500 szkół z całej Polski. Program nadal jest otwarty, do wykorzystania na lekcjach w najmłodszych klasach szkół podstawowych.