Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacyjnego Przygody Kota Ciepłosława

15.03.2021
08750e4812566773fd5d5e8385423d25

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, wyłoniła zwycięzców w programie edukacyjnym Przygody Kota Ciepłosława. To pierwsza edycja programu skierowanego do dzieci z klas 1 – 3 szkół podstawowych. Jego celem jest przybliżenie dzieciom produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz możliwości ich oszczędzania.

PGE Energia Ciepła, jako największa firma na rynku ciepła w Polsce, wdraża i promuje proekologiczne postawy i inicjatywy, a także angażuje się w projekty edukacyjne. Dzięki programowi edukacyjnemu Przygody Kota Ciepłosława, mogliśmy przekazać wiedzę na temat kogeneracyjnej produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz dbania o środowisko wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

W pierwszej edycji do programu zgłosiło się aż 521 szkół z całej Polski. W ramach realizacji projektu dzieci z klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyły w zajęciach, podczas których nauczyciele przeprowadzili 5 lekcji ze specjalnie przygotowanych scenariuszy zajęć. Następnie rozwiązywały quiz oraz wykonywały pracę konkursową, jaką było stworzenie komiksu o Kocie Ciepłosławie.  

12 marca 2021 roku komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Nagrodę główną, czyli 5000 zł, laptopa Lenovo oraz wycieczkę do elektrociepłowni zdobyła Szkoła Podstawowa nr 9 z Wrocławia. Wybrano również 12 laureatów, którzy otrzymają nagrody z Kotem Ciepłosławem oraz będę mogli wziąć udział w zorganizowanych wycieczkach do elektrociepłowni, a są to:

 • Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy
 • Publiczna Szkoła Podstawowa „Olimpijczyk” z oddziałami sportowymi w Gdańsku
 • Szkoła Podstawowa nr 47 im. Kaszubskiej Brygady WOP w Gdańsku
 • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły w Kielcach
 • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym
 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie
 • Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie
 • Szkoła Sosnówka
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 Szkoła Podstawowa nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim
 • Szkoła Podstawowa nr 10 w Toruniu
 • Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu
 • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Tarnawie Dolnej

Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie www.kotcieploslaw.pl.

Program edukacyjny Przygody Kota Ciepłosława

Sympatyczny Kot Ciepłosław to bohater projektu PGE Energia Ciepła, który w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia dzieciom jak powstaje ciepło w procesie wysokosprawnej kogeneracji i jak dociera ono do domowego kaloryfera. Przedstawia ekologiczne zalety korzystania z ciepła sieciowego, a także doradza co robić, żeby oszczędzać ciepło i dbać tym samym o czyste powietrze.

Program, który został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji, spełnia wymagania podstawy programowej i dzięki wykorzystaniu gier edukacyjnych, może być prowadzony w ramach lekcji z informatyki w klasach 1-3. W ramach programu przygotowane zostały scenariusze zajęć, które pomagają nauczycielom w przeprowadzeniu lekcji.

Pierwsza edycja programu trwała od października 2020 r. do marca br. W jego ramach zostały przygotowane specjalnie dedykowane scenariusze zajęć, filmy oraz gry edukacyjne, które nadal są dostępne dla wszystkich chętnych na stronie internetowej www.kotcieploslaw.pl